Словник метеорологічних термінів - З

 

А Б В Г Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я 

 

Загальна циркуляція атмосфери - система крупномасштабних повітряних течій над Земною кулею.

Заморозок – зниження температури повітря до від'ємних значень переважно в нічні та ранкові години на загальному фоні додатніх температур.

Засів хмар – введення в хмари реагентів (тверда вуглекислота, дими йодистого срібла тощо) для зміни фазового стану хмар.

Засуха – нестача чи відсутність опадів на протязі тривалого періоду при підвищених температурах та зниженні вологості повітря, внаслідок чого зникають запаси вологи в ґрунті.

Засушлива зона – зона, в якій можлива повторюваність засух на загальному фоні помірного зволоження.

Західне перенесення – елемент загальної циркуляції атмосфери - переважаюче перенесення повітря із заходу на схід в тропосфері і стратосфері середніх широт; характеризується підвищеною повторюваністю західних напрямів вітру.

Зелений промінь – рідкісне атмосферне оптичне явище: спалах зеленого світла в момент зникнення сонячного диска за горизонтом (зазвичай морським) або появи його з-за обрію. Триває кілька секунд. Явище пов'язане з рефракцією сонячного проміння в атмосфері. Для спостереження ефекту зеленого променю атмосфера має бути чистою і прозорою. Різновидом цього явища ще виступає синій промінь, який зустрічається ще рідше за зелений. 

Злива – короткочасні рідкі опади значної інтенсивності, що випадають з купчасто-дощових, рідше - з купчастих хмар.

Зоря – світові явища в атмосфері, пов'язані з розсіюванням світла в атмосфері перед сходом чи після заходу Сонця.

Версія для друку Опубліковано: 16 Травня 2023