Словник метеорологічних термінів - Ш

 

А Б В Г Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я 

 

Шар тертя – шар атмосфери від земної поверхні до висоти 1000 - 1500 метрів, де спостерігається помітна дія тертя на повітря, що рухається внаслідок неоднорідності підстильної поверхні. Результатом такої дії є збільшена турбулентність повітря, поривчастість вітру та зменшення його швидкості, а також добре виражені добові зміни метеорологічних величин, особливо температури.

Шарувато-дощові хмари – рівний сірий хмарний покрив, з якого випадають облогові опади чи мряка. Диск Сонця чи Місяця не просвічує, тому що покрив має велику вертикальну потужність та значну щільність. Нижня межа таких хмар розпочинається від ваисоти 100 – 200 метрів, а верхня може сягати 8 – 9 км. Міжнародна назва - Nimbostratus. Розвиваються на атмосферних фронтах.

Шарувато-купчасті хмари – хмари у вигляді сірих чи білих пасм, валів, між якими просвічує небо. Нижня межа хмар розташовується на висотах 400 – 700 метрів, вертикальна потужність невелика. Міжнародна назва - Stratocumulus. З них можуть випадати невеликі опади у вигляді снігових зерен та снігу.

Шаруваті хмари – хмари у вигляді сірих чи білих пасм, валів, між якими просвічує небо. Нижня межа хмар розташовується на висотах 400 – 700 метрів, вертикальна потужність невелика. Міжнародна назва - Stratocumulus. З них можуть випадати невеликі опади у вигляді снігових зерен та снігу.

Швидкість вітру – швидкість руху повітря, що вимірюється в м/с, в вузлах.

Шкала Фудзіти - шкала, що використовується для класифікації торнадо за швидкістю вітру і за нанесеними втратами. Має категорії від F0 до F5. У 2007 році була замінена на модернізовану шкалу EF.

Шквал – різке посилення вітру протягом короткого проміжку часу. Швидкість вітру може перевищувати 30 м/с, тривалість – декілька хвилин.

Штиль – безвітря чи слабкий вітер до 0,5 м/с.

Шторм – тривалий, дуже сильний вітер зі швидкістю 20 м/с і більше. 

Штормове попередження – прогностична інформація про небезпечні метеорологічні умови, а також уточнення часу їх виникнення, інтенсивності і тривалості. Погіршення погоди може представляти різний ступінь небезпеки.

Штучні опади – опади, що випадають в результаті технічних заходів, що порушують стійкість хмар.

Версія для друку Опубліковано: 16 Травня 2023