Словник метеорологічних термінів - Р

 

А Б В Г Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я 

 

Радіаційне вихолодження - зниження температури земної поверхні при від’ємному радіаційному балансі, тобто під впливом ефективного випромінювання за недостатнього припливу сонячної радіації або за відсутності його (вночі). Радіаційне вихолодження є причиною утворення радіаційних туманів, заморозків, роси, інею.

Радіаційний баланс земної поверхні (залишкова радіація) – різниця між поглинутою радіацією і ефективним випромінюванням цієї поверхні. Річні його величини в цілому для Землі додатні.

Райдуга – оптичне явище в атмосфері, обумовлене процесами заломлення, віддзеркалення і дифракції світла у водяних краплях. Райдуга є великою різноколірною дугою, видимою на тлі хмари, з якої випадає дощ, причому хмара знаходиться в стороні, протилежній до Сонця (Місяця). Зовнішня частина райдуги забарвлена в червоний колір і має радіус 42°, внутрішня - у фіолетовий; інші кольори розташовуються у райдузі відповідно довжинам хвиль електромагнітного спекру.

Рідинний барометр - прилад для виміру атмосферного тиску, побудований на основі досліду Торрічеллі і такий, що діє за законами гідростатики. Рідинний барометр наповнюється ртуттю або легкими рідинами (масла, гліцерин). На метеорологічних станціях застосовуються ртутні барометри.

“Ревучі сорокові” – традиційна назва сорокових широт південної півкулі, для яких характерні сильні західні вітри і шторми.

Регенерація циклону – вторинне загострення (поглиблення) циклону, який почав заповнюватись, внаслідок вторгнення в район циклону свіжої маси холодного повітря, або виходу циклону з суходолу на морську поверхню.

Роза вітрів -  діаграма, яка показує повторюваність вітрів різних напрямків в даній місцевості (за місяць, сезон чи рік).

Роса – дрібні краплі води, що утворились на поверхні Землі і предметах в результаті конденсації за умов охолодження при нічному ефективному випромінюванні.

Росограф – спеціальний самописний прилад, що використовується на деяких метеостанція для реєстрації роси.

Версія для друку Опубліковано: 16 Травня 2023