УГМЦ Український гідрометеорологічний центр

Словник метеорологічних термінів - О

 

А Б В Г Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я 

 

Облогові опади - тривалі, досить рівномірної інтенсивності опади у вигляді дощу, мряки або снігу, що одночасно випадають на значній площі. Випадають із шарувато-дощових та високо-шаруватих хмар.

Ожеледиця – льодяна кірка на земній поверхні або на дорожньому покритті, що утворилася після відлиги або дощу в результаті настання похолодання, а також унаслідок замерзання мокрого снігу, дощу або мряки від взаємодії з сильно охолодженою поверхнею.

Ожеледь - шар щільного льоду (матового або прозорого), що утворюється на поверхні землі, деревах, дротах, стовпах, будинках і на інших предметах, переважно з навітряного боку, шляхом намерзання крапель переохолодженого дощу або мряки. Зазвичай спостерігається при температурах від 0 до –3 °С, рідше при нижчих температурах (до –16 °С). Кірка льоду, що намерзнула, може досягати товщини декількох сантиметрів і викликати обламування гілок, обрив дротів, загибель посівів і тому подібне. Ожеледь створює аварійну ситуацію на автодорогах, заважає використанню зимових пасовищ, негативно впливає на озимі зернові культури.

Озон в атмосфері – трьохатомарний кисень (О3). В нижніх шарах атмосфери його вміст незначний. Найбільша його концентрація в стратосфері між висотами 10 і 40 км. Озон значно поглинає ультрафіолетову радіацію.

Озонові дири – зменшення вмісту озону в стратосфері на 10-40%. Пов'язано це з дією фреонів, зменшенням кількості кисню при запусках космічних кораблів та польотами реактивних літаків. Чітко виявляється при надмірно низьких температурах.

Озоносфера – шар повітря у стратосфері з найбільшим вмістом (концентрацією) озону.

Океанічність клімату – властивість клімату протилежна континентальності.

Оклюзія циклону – в циклоні; швидко рухаючись, холодний фронт наздоганяє теплий і змикається з ним, в наслідок чого повітря теплого сектору циклону витискується вгору. Характеризується сильними зливовими опадами влітку і тривалими снігопадами у супроводі хуртовини взимку. Після виникнення оклюзії циклон заповнюється холодним повітрям і поступово припиняє своє існування.

Око бурі – центральна частина тропічного циклона діаметром від кількох до кількох десятків кілометрів зі слабким вітром, відсутністю опадів і малохмарним небом. Зазвичай, у цій частині спостерігається найбільш низький тиск. Температура в цій області значно підвищена, а відносна вологість – знижена, стратифікація атмосфери стійка до великих висот. Око циклону пов'язане з низхідними рухами повітря в центрі тропічного циклону. Синоніми – око бурі, око циклону.

Опадомір – прилад для виміру опадів з приймальною площею 200 см2 і вітровим пелюстковим захистом.

Орографічні хмари – хмари, що виникають при адіабатичному підйомі повітря і його перетіканні через гірський хребет чи окремі гірські вершини.

Осередок повітряної маси – район, в якому повітряна маса формується як одне ціле.