УГМЦ Український гідрометеорологічний центр

Словник метеорологічних термінів - Г

 

А Б В Г Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я 

 

Гало – загальна назва оптичних явищ в атмосфері, що виникають в результаті відбиття або заломлення світла в льодяних кристалах хмар чи туману (наприклад, в горах). Гало виявляється у вигляді кругів, дуг, плям як біля Місяця та Сонця, так і в інших частинах небосхилу.

Геліограф – метеорологічний прилад для реєстрації тривалості сонячного сяйва.

Геострофічний вітер –рівномірний, прямолінійний рух повітря при відсутності сили тертя, при рівновазі сили баричного градієнту та відхиляючої сили обертання Землі (сили Коріоліса).

Гіганський джет – рідкісне електричне явище у верхній атмосфері, яке пов’язано з потужними грозами. Має вигляд яскравого спалаху у вигляді конусу, висотою у 65 – 80 км; у нижній частині синьо-фіолетового кольору, у верхній – червоного. Починається з верхньої межі хмари і розповсюджується до іоносфері, має тривалість долі секунди. 

Гігрометр – прилад для вимірювання вологості повітря.

Гідрометеори – синонім атмосферних опадів.

Гірськодолинні вітри – вітри, що дмуть вниз по схилах гір в долину вночі, навпаки – вдень.

Головний атмосферний фронт – фронт, якій поділяє основні повітряні маси (арктичний, полярний, тропічний)

Гольфстрім - розгалужена система теплих океанічних течій в північній частині Атлантичного океану, що охоплює простір від Мексиканської затоки до острова Шпіцберген і Кольського півострова.

Град – опади, що випадають в теплу пору року з потужних купчасто-дощових хмар, у вигляді частинок щільного льоду шароподібної або неправильної форми, інколи з шипами, розміром від 0,5 до 10 см і більше. Град часто спостерігається при грозі, зазвичай разом із зливовим дощем. Випадання граду інколи може приводити до появи на земній поверхні покриву заввишки до 20 - 50 см. Інтенсивний град може знищити посіви, інколи спостерігається загибель тварин і травмування людей. Не слід плутати град з крижаною крупою.

Градієнтний вітер – вітер поза шаром тертя, що виникає під дією баричного градієнта, сили Коріоліса та відцентрової сили (вітер, що дме по коловим ізобарам).

Гребінь баричний - область або смуга підвищеного тиску без замкнутих ізобар. Окреслюється на синоптичній мапі ізобарами між двома областями низького тиску або U-подібними ізобарами.

Грім - різкий або гучний звук, що супроводжує удар блискавки. 

Гроза – комплексне електричне атмосферне явище, необхідною частиною якого є іскрові розряди між хмарами або між хмарою і землею (блискавки), що супроводяться звуковим явищем – громом.

Гумідний клімат – клімат, в якому кількість опадів перевищує випаровування, а надлишки води чи накопичуються, чи стікають у вигляді річок.