Про гідрологічний режим водних об’єктів України, що склався у серпні 2024 р.

 У серпні в Україні спостерігалась спекотна, з дефіцитом опадів, погода.

Середньомісячна температура повітря перевищувала місячну норму на 1,1-2,80 С (в окремих точках на 3,0-4,30 С).

Впродовж місяця дощі випадали дуже нерівномірно, як в часі так і по території, переважно у вигляді зливових дощів. Кількість опадів становила в середньому 22-94 % місячної норми; найбільша їх кількість (107-214 %) відмічалась на верхніх ділянках Західного Бугу, Дністра та його окремих притоках у Львівській області, окремих гірський притоках суббасейну Тиси; значний дефіцит опадів спостерігався на більшості річок басейнів Південного Бугу, Інгулу, Інгульця, Сіверського Дінця та приток Середнього і Нижнього Дніпра, де їх місячна сума не перевищувала 2-38 % серпневої норми.

На більшості річок України утримувався режим літньої межені з подальшим зниженням їх водності. У місцях випадіння дощів відмічалися незначні коливання рівнів води.

Складна гідрологічна ситуація спостерігалась на річках Тетерів, Рось, у верхів’ї Ворскли (суббасейн Середнього Дніпра), Уборть (суббасейн р.Прип’ять), на Південному Бузі та його притоці р. Синюха, де водність утримувалась нижче критеріїв маловоддя.

Дніпро до Києва.  Аналіз верхньої частини водозбору Дніпра за межами країни проведено за метеорологічною інформацією, яка надходить в рамках ВМО та за гідрологічною в межах країни, за даними УкрГМЦ.

У серпні, як і в липні в басейнах річок, що формують приплив води до Київського і Канівського водосховищ утримувалась переважно спекотна погода та спостерігався недобір опадів, на окремих пунктах спостережень – значний дефіцит опадів.

Середня температура серпня у басейні Дніпра до Києва становила 20 ⁰С, що на 1,4 ⁰С вище норми. Опади випадали нерівномірно, як по території, так і у часі, та не мали відчутного впливу на водність основних річок. Загальна кількість опадів за серпень в 2-3 рази менша ніж в липні. В середньому по водозбору Дніпра до Києва за серпень випало 30 мм (50 % норми серпня), окремо по водозборах річок: В. Дніпро 36 мм (54 %), Сож 31 мм (51 %), Прип’ять 34 мм (58 %); Десна 24 (45 %), Сейм 17 мм (36 %), у зоні формування бічного припливу до Київського водосховища – рр. Тетерів, Уж 25 і 26 мм (42 і 43 % норми), відповідно.

Відповідні гідрометеорологічні умови серпня зумовили на річках водозбору Дніпра до Києва утримання режиму літньої межені з поступовим зменшенням водності річок та припливу води до Київського і Канівського водосховищ.

На основних річках у створах вхідних постів, що визначають приплив води до Київського водосховища водність за серпень зменшилася в 1,1-1,4 рази.

Приплив води до Київського водосховища за серпень становить: 493 м3/с (74% норми, 61 % забезпеченості); бічний до Канівського (Десна - Літки) 134 м3/с (75% норми, 64 % забезпеченості).

Праві притоки Прип’яті. Перша половина серпня характеризувалась коливанням температури: середньодобові температури  повітря  були близькими  до норми та на 1-5 °С нижче за неї,  в окремі дні  перевищували норму на 1-2 °С.  Надалі утримувалась жарка спекотна погода.

Дощі  випадали  нерівномірно, як по території, так і у часі,  переважно зливового характеру різної інтенсивності. Загальна сума опадів за місяць становила 40-70% норми.

Такі погодні умови сприяли подальшому зменшенню водності річок. Загальне зниження рівнів води за місяця на річках суббасейну Прип’яті склало 0,1-0,7 м. 19 серпня рівень води в р.Турія (с. Ягідне) досягнув мінімального значення за багаторічний період спостережень, а з 23 і до кінця серпня рівень води в р.Турія (м.Ковель) був нижчий  мінімального значення за багаторічний період спостережень. Відбувалось значне заростання русел річок водяною рослинністю.  На річках Вижівка (с. Руда), Турія (с. Ягідне, м. Ковель) продовжує утримуватись стояча вода.

Середньомісячні витрати води річок у серпні (у відсотках по відношенню до норми): Прип’ять 25, Стохід 30, Стир 85, Горинь 61, Случ 63, Уборть 14.

 На р.Уборть в створі поста Рудня-Іванівська водність є нижче критеріїв маловоддя (14% від норми серпня). Середньомісячна витрата води становить 0,20 м3/с, що нижче екологічної витрати води (екологічна витрата  0,21 м3/с).

Річки Київської області. Для річок Київської області склались несприятливі гідрометеорологічні умови в серпні: спостерігалась спекотна погода та практично бездощовий період у другій та третій декаді місяця. Середня місячна температура повітря була вищою на 1,5-2,5оС за кліматичну норму. Загальна кількість опадів в середньому по басейнах річок (опади спостерігались лише в перші декаді серпня) становила 25-30 мм (40-50% норми серпня).

Такі погодні умови зумовили на річках області (крім зарегульованих ділянок) утримання режиму літньої межені з поступовим зниженням рівнів води упродовж місяця (добовою інтенсивністю 1-5 см). Загальна амплітуда зниження рівнів води на річках за місяць становить 5-15 см.

Відповідно до рівневого режиму, упродовж місяця також зменшувалась і водність річок та в середньому за місяць відмічалась в межах 21-50 % місячної норми, у верхів’ї р. Тетерів встановилось, а на р. Рось (крім ділянки біля с.Фесюри) утримувалось маловоддя – середні місячні витрати води становили лише 13-18 % серпневої норми, а на р. Стугна з 20 серпня спостерігається пересихання русла річки.

На річках області спостерігається заростання русел водною рослинністю різної інтенсивності. На рр. Гуйва, Недра та Росава утримуються ділянки стоячої води.

На річці Рось (крім ділянки біля с.Фесюри) утримувалась упродовж серпня складна гідрологічна ситуація – середні місячні витрати води були нижчими за основний критерій маловоддя (водність менше 20 % норми) та становили 17-18% норми серпня. На р. Рось в створі поста Фесюри, внаслідок водогосподарської діяльності, в другій половині спостерігались різкі коливання рівнів води до 14 см за добу, після цього відбувалось поступове їх зниження. Водність р. Рось в створі поста Фесюри дорівнювала 33 % норми серпня. У створі гідрологічного поста Корсунь-Шевченківський (нижня течія річки) – середня місячна витрата води дорівнювала 1,96 м3/с, що відповідає 17% місячної норми та норми наймаловоднішого місяця літньо-осінньої межені.

Бічний приплив до дніпровських водосховищ. В першій декаді серпня в басейнах бічних приток  Середнього та Нижнього Дніпра утримувалась малодощова погода, а в другій-третій декадах місяця тут не випало жодної краплі дощу. Температура повітря у середньому за місяць була на 1,0-2,0°С вищою за норму, в значній мірі внаслідок спекотної третьої декади серпня.

Внаслідок таких погодних умов, на притоках Середнього та Нижнього Дніпра у серпні утримувалась  низька літня межень з  інтенсивним  зменшенням водності – в середньому на 30-50% у порівнянні з липнем. Середньомісячні витрати води по притоках Середнього та Нижнього Дніпра наблизились до критеріїв маловоддя  (по замикальних створах Росі та Ворскли виявилися нижчими за них) і  становили (у відсотках по відношенню до норми): Сула 28, Псел 38, Ворскла 20, Оріль 22, Самара 38. На р. Рось продовжувалось  маловоддя, середня серпнева витрата води становила 17% місячної норми та 17% норми наймаловоднішого місяця.

Об’єми бічного припливу до водосховищ у серпні порівняно з липнем  відповідно  зменшилися на 30-40% та становили (у млн.м3 та відсотках норми): до Кременчуцького 20 (21), Кам’янського 31 (32), Дніпровського 7,6 (32).  Сумарний бічний приплив зменшився на 37% і дорівнював 58,5 млн.м3, що відповідає 27% норми.

Об'єм води у каскаді дніпровських водосховищ протягом місяця зменшувався – загалом на 1,726 км3, найбільш інтенсивніший спад відмічався з 23 до 31 серпня  на 1,135 км3 (66 % від загального зменшення за місяць). Станом на 31 серпня об’єм каскаду дніпровських водосховищ без врахування Каховського водосховища дорівнює 23,039 км3, що на 2,619 км3 менше об’єму води водосховищ при НПР.

Температура води. Середня за серпень 2024 р. температура води на річках і водосховищах басейну Дніпра була переважно вищою за місячну норму на 1,0-1,5⁰С. Станом на ранок 31 серпня температура води на річках басейну Дніпра та водосховищах Дніпровського каскаду становила 22-25,0 ⁰С.

Суббасейн Сіверського Дінця. Через воєнні дії дані з більшості пунктів спостережень відсутні, тому оцінка гідрометеорологічної ситуації проведена за наявними даними.

Серпень у суббасейні Сіверського Дінця був теплішим за норму на 1,5–2,7°С та з дефіцитом опадів. Дощі, які спостерігалися в окремі дні мали літній характер і нерівномірний розподіл як у часі, так і по території. Загальна сума опадів коливалася у межах 1-27 мм (2-50 % місячної норми). На Сіверському Дінці біля гідрологічних постів м. Чугуїв та м. Зміїв 4 серпня пройшов значний дощ, випало 30-44 мм (75-110% місячної норми).

Погодні умови серпня сприяли подальшому зниженню водності на річках суббасейну Сіверського Дінця, на більшості річок Харківської області та частини Донецької області спостерігався повільний спад рівнів води, який на 31 серпня, у порівнянні з його початком, становив 2-15 см.

Внаслідок поступового збільшення скидів води з Печенізького водосховища, на ділянці Сіверського Дінця м. Чугуїв – м. Зміїв протягом серпня відмічалися незначні добові коливання рівнів води з тенденцією повільного росту на 21-26 см на кінець місяця у порівнянні з його початком.

На водний режим р.Оскіл у районі гідрологічного поста Оскільська ГЕС (нижній б’єф) та р.Сіверський Донець біля с.Яремівка мала вплив діяльність Оскільського водосховища, де в окремі дні спостерігалися добові коливання рівнів води від 0,3 м до 1,0 м, без негативних наслідків.

26 серпня було пошкоджено греблю на р.Казенний Торець, що призвело до короткотривалого росту рівня води із загальним підвищенням на 0,7 м, без негативних наслідків.

Гідрометеорологічні умови серпня сприяли наближенню поточних рівнів води до мінімальних багаторічних величин серпня на Сіверському Дінці біля м.Ізюм; на Сіверському Дінці біля с.Протопопівка та с.Яремівка, на р.Уди біля смт Пересічне було зафіксовано найнижчі рівні води за місяць за багаторічний період спостережень.

На р.Казений Торець біля смт Райське у період 1-25 серпня утримувалася стояча вода. Впродовж місяця на водних об’єктах суббасейну Сіверського Дінця продовжувалося поступове заростання русел. Станом на 31 серпня воно становило переважно 20-60 % їх ширини, на окремих річках заростання русел досягло 70-90%.

Середньомісячні витрати води у серпні 30-70 % норми місяця. Маловоддя утримується на р.Уди біля смт Пересічне (17% місячної норми).

Південний Буг. Середньомісячна температура повітря у серпні була вищою за норму на 2,3-4,3 ℃. Сумарна кількість опадів за місяць становила 2-28 мм (5-57 % норми), на окремих ділянках – 33-46 мм (60-108 % місячної норми).

Упродовж серпня на Південному Бузі та його притоках спостерігались добові коливання рівнів води в межах 2-17 см за добу, а на окремих зарегульованих ділянках – 0,2-0,3 м за добу, без негативних наслідків. На окремих ділянках Південного Бугу та його приток продовжувалося заростання русел водною рослинністю, яке станом на кінець місяця становило 20-60 % ширини русел, на рр. Синюха та Інгул – 80-90 %.

У серпні водність р.Південний Буг у порівнянні з липневою збільшилася тільки у верхній частині басейну (пост Тростянчик – 70 % норми), а на середній та нижній течії Південного Бугу водність зменшилася – 14-18 % норми серпня (встановилося маловоддя); на р.Синюха (притока Південного Бугу) протягом місяця маловоддя утримувалося – 11 %. На р.Інгул водність становила 48 % місячної норми.

Середні місячні витрати води у серпні дорівнювали: р. Південний Буг біля Підгір’я (приплив до Первомайської ГЕС) 5,0 м3/с (15 % норми), біля Первомайська (приплив до Олександрівської ГЕС) – 6,5 м3/с (18 % норми).

Суббасейн Нижнього Дунаю (р.Дунай в межах України). На українській ділянці Дунаю протягом  серпня,  як і в липні,  тривав  інтенсивний спад  рівнів води, загалом за місяць на 0,2-0,8 м.

Максимальні, середні та мінімальні рівні води на українській ділянці Дунаю у серпні становили відповідно (у см над нулем поста): Рені 111, 62, 33, Ізмаїл 91, 63, 46, Кілія 65, 47, 28, Вилкове 93, 83, 74, що близькі  до  найнижчих рівнів  за  багаторіччя  для серпня  -  до найнижчих відміток залишилось  23-61см.

Середньомісячні витрати води у серпні  порівняно з липнем зменшились  на 37-40 % і дорівнювали (у м3/с): Рені 3290, Ізмаїл 1640, Вилкове 1620, що відповідає 57-64 % норми.

Річки західних областей. Середня за серпень водність річок становила (у відсотках норми): Західний Буг 75, Дністер 60-64, Прут 44, Сірет 26 Тиса, Латориця 38-57.

Суббасейн р.Тиса .У суббасейні Тиси упродовж серпня випадали опади переважно у вигляді зливових дощів, в окремі дні місцями спостерігались сильні зливи. Розподіл опадів по території був дуже нерівномірним від 6 мм (м.Берегово, 11 % норми серпня) до 201 мм (смт Міжгірʼя, 215 % місячної норми). Загальна кількість опадів становила у західній та центральній частині суббасейну 25-53 мм (40-90% місячної норми), в східних та гірських районах центральної частини річок Закарпаття 55-201 мм (40-215% місячної норми).

 У серпні на річках суббасейну Тиси утримувалася низька водність з незначними коливаннями рівнів води, за виключенням періоду з 3 по 6 серпня, коли внаслідок випадіння локальних грозових дощів 13-124 мм, спостерігалось формування швидкоплинного паводку висотою 0,3-1,1 м, в межах русел річок та без негативних наслідків.

З третьої декади серпня у суббасейні р. Уж водність знизилася до відмітки маловоддя (менше 20% місячної норми). На річках центральної та східної частини річок Закарпаття  на кінець місяця утримувалась літня межень з водністю річок 30-40% місячної норми.

Станом на кінець серпня на багатьох річках суббасейну рівні води близькі до найнижчих меженних за багаторіччя, а на р. Ріка у створі гідрологічного поста Міжгір’я утримувався нижчим за нього.

Дністер, Прут, Сірет. Серпень у басейнах Дністра, Прута та Сірета відмічався спекотним (середньомісячна температура повітря на 1,4-2,9о С перевищувала місячну норму) та з дефіцитом опадів – в середньому по басейнах їх кількість становила 31-94% місячної норми.

На річках сформувалось декілька швидкоплинних паводків з загальною амплітудою підвищення рівнів води на 0,3-1,1 м над передпаводковими рівнями, без негативних наслідків. Проте це не мало суттєвого впливу на водність річок та приплив води до Дністровського водосховища. На окремих ділянках річок рівні води спостерігались близькими до найменших багаторічних значень.

 Максимальний середньодобовий приплив до Дністровського водосховища спостерігався 8 серпня величиною  291 м3/с (99 % забезпеченості). Скиди в цей період відмічались в межах 89-196 м3/с, в окремі дні – 400-406 м3/с. Середній серпень приплив до Дністровського водосховища становив 137 м3/с (56 % місячної норми та 78 % забезпеченості).

Станом на ранок 31 серпня відмітка рівня води у верхньому б’єфі Дністровського водосховища становила 115,44 м БС (1 серпня – 115,99 м БС), вільна  ємкість – 0,683 км3.

При використанні інформації та даних Українського гідрометцентру посилання обов'язкове. 

 

Версія для друку Опубліковано: 06 Серпня 2024