Про гідрологічний режим водних об’єктів України, що склався у травні 2024 р. 

За температурним режимом травень, як і квітень, був мінливим: аномальне тепло змінювалося на аномально холодні дні до середини місяця, надалі відбулося чергове потепління з утриманням до кінця місяця теплих днів. Середня місячна температура травня на Лівобережжі та південних областях країни була нижчою за норму на 0,2-1,3 °С, на решті території температура була вищою на 0,1-2,1 °С.

Протягом травня відмічався дефіцит опадів. Подекуди пройшли зливові дощі різної інтенсивності, але на гідрологічний стан річок вони особливого впливу не мали. Загальна сума опадів за травень коливалася в межах від 2 до 42 (4-55%), локально в гірських районах 82-118 мм (75-190 % норми).

6 травня, у зв’язку з інтенсивним танення снігу, у високогір’ї Івано-Франківської та східної частини Закарпатської областей сніголавинний сезон було закрито.

Протягом травня відбувався подальший розвиток водопілля у басейні Дніпра до Києва: спад був активніший, ніж зазвичай, а формування піків – неактивне, сповільнене та зі значними втратами. Максимум другої хвилі водопілля на Дніпрі в створі гідрологічного поста Неданчичі пройшов 10-11 травня витратою 2070 м3/с (85% норми) та рівнем води 596 см над нулем поста, надалі тривав активний спад.

Упродовж 10-14 травня пройшли піки (2 хвилі) водопілля на ділянці Десни Чернігів-Морівськ висотою 0,7-1,0 м. 22-23 травня сформувався максимум водопілля на пригирловій ділянці Десни біля Літок, що визначає бічний приплив до Канівського водосховища, яке відбувалося дуже неактивно і повільно: за 23 дні травня витрата збільшилася на 69 м3/с.

Впродовж місяця на Верхньому Дніпрі, Десні у створах постів Новгород-Сіверський, Морівськ, Макошине, її притоці р. Снов відбувалося поступове зменшення затоплення заплав, оточення окремих сіл водою, порушення транспортного сполучення з рядом прирічкових сіл водами річок Сож (за даними ДСНС), Дніпро, Десна та Снов у Новгород-Сіверському, Корюківському, Ніжинському, Чернігівському районах Чернігівської області. У першій половині місяця на р. Дніпро біля Києва та у верхніх частинах Кременчуцького, Кам’янського водосховищ спостерігались різкі коливання рівнів води на 0,3-0,5 м з виходом води на заплаву та частковим затопленням понижених прирічкових територій в м. Києві, Київській та Черкаській областях.

На решті рівнинних річках країни впродовж травня спостерігався малозмінний режим рівнів води з переважанням спаду. На притоках Прип’яті рр.Вижівка (с.Руда) та Турія (м.Ковель) в третій декаді травня спостерігається стояча вода. На пригирлових ділянках річок Уж та Тетерів (Київська обл.), в результаті значних опадів – відбулось формування дощового паводку із загальною амплітудою підвищення 1,7-1,8 м над передпаводковими рівнями з виходом води на заплаву та утриманням води на ній упродовж першої декади травня.

На річках Карпатського регіону, протягом місяця, утримувалася низька водність, з незначними коливаннями рівнів води у межах русел річок та без негативних наслідків.

Дніпро до Києва. Аналіз верхньої частини водозбору Дніпра за межами країни проведено за метеорологічною інформацією, яка надходить в рамках ВМО та гідрологічною в межах країни, за даними УкрГМЦ.

За температурним режимом травень на водозборі Дніпра до Києва, як і квітень, був мінливим: аномальне тепло до 7 травня змінилося на аномально холодні дні до середини місяця, надалі відбулося чергове потепління з утриманням до кінця місяця теплих та аномально жарких днів з температурами до 4-5 оС вищими за норму.

Загалом середня за травень температура у басейні Дніпра до Києва становила 15оС, що на 1о вище норми  та з дефіцитом дощів.

В середньому на водозборі Дніпра до Києва за травень випало 21 мм (36% норми) опадів, окремо по водозборах річок: В. Дніпро, Сож 23-28 мм (43-55%), Прип’ять 19 мм (31 %);  Десна, Сейм 23-26 мм (39-42 %), у зоні формування бічного припливу до Київського водосховища – рр. Тетерів, Уж 11 і 25 мм (17 і 39 % норми) відповідно.

За таких погодних умов відбувався подальший розвиток водопілля у басейні Дніпра до Києва: спад був активніший, ніж зазвичай, а формування піків – неактивне, сповільнене та зі значними втратами.

Максимум другої хвилі водопілля на Дніпрі в створі гідрологічного поста Неданчичі пройшов 10-11 травня витратою 2070 м3/с (85 % норми) та рівнем 596 см над нулем поста (відмітка заплави – 450 см). У ході припливу до Київського водосховища другий максимум спостерігався 9 травня величиною 3420 м3/с (83 % норми, 65 % забезпеченості), який формувався на фоні спаду водності Прип’яті і був дещо нижчим за попередній (20-21 березня – витрата 3550 м3/с ).

Упродовж 10-14 травня пройшли піки (2 хвилі) водопілля на ділянці Десни Чернігів-Морівськ висотою 0,7-1,0 м. 22-23 травня сформувався максимум водопілля на пригирловій ділянці Десни біля Літок, що визначає бічний приплив до Канівського водосховища, витратою 605 м3/с (35% норми, 96% забезпеченості), яке відбувалося дуже неактивно і повільно: за 23 дні травня витрата збільшилася на 69 м3/с.

Після проходження піків водопілля приплив води до Київського водосховища зменшився на 46%: від 3420 м3/с (9 травня) до 1849 м3/с (31 травня); бічний до Канівського (витрата Десни біля Літок) на 5%: від 605 м3/с (23 травня ) до 572 м3/с (31 травня). 

Не зважаючи на активний спад, приплив води до Київського водосховища у травні залишався вищим за норму і в середньому за травень становив: 2870 м3/с (115% норми, 27 % забезпеченості); бічний до Канівського (Десна - Літки) 575 м3/с (65 % норми, 76 % забезпеченості).

Об’єм припливу, що надійшов до Київського водосховища за період з початку весняного водопілля 5 лютого до 31 травня, включно, становить 28,2 км3; бічний до Канівського водосховища за період від 14 лютого до 31 травня – 5,0 км3.

Праві притоки Прип’яті.  Середня за першу декаду травня температура повітря  була вище норми на 2°С та становила 14-15°С тепла. Надалі до 18 травня утримувалась суха,  малохмарна  погода зі зниженим температурним режимом,  в окремі дні над поверхнею ґрунту спостерігались заморозки до 0-2°С. Наприкінці другої декади розпочалось підвищення температури повітря і до кінця місяця утримувалась тепла, суха погода, середньодобові значення  температури повітря перевищували норму на 1-8°С. Подекуди пройшли зливові дощі різної інтенсивності, але  на гідрологічний стан річок  вони особливого впливу не мали. На річках суббасейну Прип’яті впродовж травня  відбувався  повільний спад рівнів води інтенсивністю 1-14 см, на зарегульованих ділянках Случі рівні води коливались в межах 21-46 за добу, без негативних наслідків. У середині місяця на нижніх ділянках річок Прип’ять (с.Люб’язь), Стохід (смт Любешів), Стир (с. Млинок) вода зійшла з заплав. На річках Вижівка (с.Руда), Турія (м.Ковель) в третій декаді травня  припинився стік, спостерігається стояча вода. Відзначається  збільшення заростання русел річок водяною рослинністю. Температура води в річках на кінець місяця становила 17,0-21,0°С.

Середньомісячні витрати води річок у травні становили (у відсотках по відношенню до норми): Прип’ять 51, Стохід 64, Стир 82, Горинь 58, Случ 101, Уборть 92.

Річки Київської області.  У травні в басейнах річок Київської області середня місячна температура повітря була вищою за кліматичну норму на 0,3-0,6 ℃, упродовж місяця спостерігався значний дефіцит опадів, в середньому на водозборах річок випало всього 15-20 % і лише в басейні р.Уж – близько 40 % норми травня.

На початку травня сформувались максимальні рівні дощового паводку на пригирлових ділянках річок Уж та Тетерів загальною амплітудою підвищення 1,7-1,8 м над передпаводковими рівнями з виходом води на заплаву та утриманням води на ній упродовж першої декади травня. Після формування максимумів на річках спостерігався активний спад рівнів води і на кінець травня рівні знизились на 2,2-2,4 м.

Упродовж місяця на решті річок області, після проходження максимальних рівнів дощового паводку в кінці квітня і враховуючи значний дефіцит опадів в травні, спостерігались зниження рівнів води, загальна амплітуда якого переважно становить 0,3-0,9 м за місяць, на р. Ірша в створі поста Українка, внаслідок антропогенної діяльності – на 2,6 м.

Внаслідок значного дефіциту опадів, водність річок у травні знизилась на більшості річок на 20-60 % у порівнянні з водністю в квітні. Середньомісячна витрата води на ділянці р. Тетерів Житомир-Іванків та на її притоці р. Ірша була більшою за норму і становила 140-220 % норми травня; на більшості річок регіону водність була нижчою на норму та становила 45-80 %.

У верхів’ї р. Рось упродовж травня спостерігався малозмінний рівневий режим з переважанням зниження рівнів води, а у середній та нижній течії р.Рось, внаслідок зарегульованості стоку, протягом травня спостерігались коливання рівнів води добовою інтенсивністю на 1-10 см, в окремі дні до 30 см.

У порівняні з водністю у квітні, в травні водність р.Рось знизилась майже вдвічі і становила (у відсотках від норми травня): у верхів’ї р. Рось 14 %, а в середній течії (в створі поста Фесюри) 60 %.

Середня місячна витрата води р.Рось у створі гідрологічного поста Корсунь-Шевченківський в травні становить 4,32 м3/с, що відповідає 28 % норми травня та 37 % норми наймаловоднішого місяця (серпня).

Бічний приплив до дніпровських водосховищ.  У травні в басейнах приток Середнього та Нижнього Дніпра склалась аномальна гідрометеорологічна ситуація із значним дефіцитом  дощів. У басейні Росі у травні дощів майже не було –  сумарна їх кількість становила 2 мм. У басейнах Сули, Псла та Самари місячна сума дощів становила 20-30 % травневої норми, в басейнах Ворскли та Орелі 50% норми. Внаслідок таких умов на притоках Середнього та Нижнього Дніпра збільшилась інтенсивність спаду паводкової хвилі і в середньому витрати води за травень  зменшились на 30-40 %; середньомісячні витрати води по притоках Середнього та Нижнього  Дніпра становили (у відсотках по відношенню до травневої  норми): Рось 28, Сула 62, Псел 44, Ворскла 63, Оріль 100, Самара 119.

У травні, порівняно з квітнем, об’єми бічного припливу до водосховищ     зменшились на 24-32 % та становили: (у млн.м3 та відсотках норми): до Кременчуцького 163 (54), Кам’янського 172 (50), Дніпровського 82 (122).  Сумарний бічний приплив у травні порівняно з квітнем зменшився на 28 % і дорівнював 417 млн.м3, що відповідає 59 % норми.

Об'єм води у каскаді дніпровських водосховищ без врахування Каховського водосховища протягом місяця перевищував об’єм води водосховищ при нормальному підпірному рівні (НПР) на 0,288-0,651 км3. Станом на 29 травня він дорівнює 26,068 км3 (на 0,410 км3  більше об’єму води водосховищ при НПР).

Каскад дніпровських водосховищ. У першій половині місяця на р. Дніпро біля Києва та у верхніх частинах Кременчуцького, Кам’янського водосховищ спостерігались різкі коливання рівнів води на 0,3-0,5 м з виходом води на заплаву та частковим затопленням понижених прирічкових територій в м. Києві, Київській та Черкаській областях.

 Температура води.  Середня за 30 днів травня 2024 р. температура води на річках і водосховищах басейну Дніпра була переважно вищою за місячну норму на 1,0-3,0оС та близькою до минулорічного її значення. Станом на ранок 30 травня температура води на річках басейну Дніпра та  водосховищах Дніпровського каскаду становила 16,0-23,0 оС.

Річки суббасейну Сіверського Дінця. Через воєнні дії дані з більшості пунктів спостережень відсутні, тому оцінка гідрометеорологічної ситуації проведена за наявними даними.

В межах суббасейну р. Сіверський Донець в першій половині травня спостерігалась холодна погода (у нічні години температура повітря навіть знижувалася до 0-4℃ морозу, за винятком південної частини суббасейну, де нічні температури повітря становили 1-3℃ тепла). Наприкінці другої декади травня спостерігалося поступове підвищення середніх добових температур повітря. Загалом середня місячна температура повітря за травень була нижчою за кліматичну норму на 0,6-1,5℃.

Серія циклонів та атмосферних фронтів, які періодично проходили переважно у першій декаді травня, обумовили типово літній (від слабких і помірних дощів до сильних злив) та нерівномірний розподіл опадів як по території, так і у часі. За даними метеорологічних станцій та гідрологічних постів суббасейну загальна сума опадів за травень коливалася у межах від 2 до 25 мм (4-35 % місячної норми).

Упродовж травня на р. Сіверський Донець в створі поста м. Чугуїв та малих річках області відмічалися незначні добові коливання рівнів води з тенденцією їх повільного спаду на кінець місяця. Загальна амплітуда зниження рівнів води у  порівнянні з рівнями на початку травня становить 2-30 см. На ділянці р. Сіверський Донець м. Зміїв - с. Яремівка спостерігався щоденний, поступовий спад рівнів води 0,3-0,7 м за місяць.

На ділянці р. Сіверський Донець м. Чугуїв - с. Протопопівка та окремих малих річках області упродовж місяця відмічалося поступове заростання русел, яке на 31 травня становило 10-30 % їх ширини. На р. Казений Торець та р. Сухий Торець заростання русел досягло 50-100 % їх ширини.

Декілька разів за місяць було зафіксовано поступове зменшення скидів води з  Печенізького водосховища з 15,0 м³/с до 11,0 м³/с.

Середня місячна водність річок у травні становила (у відношенні до місячної норми): р. Сіверський Донець 70-90 %; малих річок Харківської області  30-50 %, за винятком р. Харків (72%); р.Сухий Торець біля с. Черкаське (Донецька область) – 119 %.

Південний Буг.  Середньомісячна температура повітря у травні була близькою до норми. Сумарна кількість опадів за місяць склала 12-29 мм (19-72 % місячної норми).

Упродовж травня на Південному Бузі та його притоках спостерігались добові коливання рівнів води в межах 0,1-0,3 м за добу, а на окремих зарегульованих ділянках – 0,4-0,6 м за добу, без негативних наслідків. На окремих ділянках Південного Бугу та його приток відмічалося поступове заростання русел водною рослинністю, яке станом на кінець місяця становило 10-40 % ширини русел.

Водність р. Південний Буг та його приток склала 34-80 % місячної норми.

Середні місячні витрати води у травні дорівнювали: р. Південний Буг біля Підгір’я (приплив до Первомайської ГЕС) 18 м3/с (37 % від нормі), біля Первомайська (приплив до Олександрівської ГЕС) – 28 м3/с (50 % від нормі).

Дунай у межах України.  На українській ділянці Дунаю протягом травня  тривало  поступове зниження  рівнів води загалом за місяць  на 0,3-0,5 м (пости Рені та Ізмаїл).  

Максимальні, середні та мінімальні рівні води на українській ділянці Дунаю у травні виявилися на 26-63 см вищими від мінімальних меженних значень і становили відповідно (у см над нулем поста): Рені 227, 202, 176, Ізмаїл 168, 147, 132, Кілія 109, 99, 89, що нижче за середні багаторічні на 22-145 см, Вилкове 120, 113, 106, що вище за середні багаторічні значення на 4-10 см.

Середньомісячні витрати води  у травні  порівняно з квітнем зменшились на  9-10% і дорівнювали (у м3/с): Рені 5690, Ізмаїл 2860, Вилкове 2740, що відповідає 58-64% норми.

У червні максимальні, середні та мінімальні рівні води очікуються (у см над нулем поста): Рені 280-300, 240-260, 200-220; Ізмаїл 190-210, 165-185, 140-160, Вилкове 130-180, 110-130, 90-110; середні рівні води у червні очікуються близькими до середніх багаторічних.

Річки західних областей.  Середня за травень водність річок становила (у відсотках норми): Західний Буг 71; Дністер 30-38, Прут 33, Сірет 21; Тиса, Латориця, Уж 38-48.

6 травня, у зв’язку з інтенсивним танення снігу, у високогір’ї Івано-Франківської та східної частини Закарпатської областей лавинонебезпечний сезон було закрито.

 Суббасейн р.Тиса. Травень у суббасейні Тиси був теплим середня місячна температура була вищою за кліматичну норму на 0,5-2,1ºС. Опади у травні випадали переважно у вигляді локальних зливових дощів та грозових дощів. Місячна кількість опадів (по даними мережі гідрологічних постів) становить: 17-75 мм (20-70 % норми), в західних місцями 82-118 мм (75-190 % норми).

На річках області, протягом місяця, утримувалася низька водність, з незначними коливаннями рівнів води у межах русел річок та без негативних наслідків. Середні місячні витрати річок суббасейну Тиси в травні, по відношенню до норми становлять 38-48 %.

Дністер, Прут, Сірет. Травень у басейнах Дністра, Прута та Сірета відмічався теплим – середньомісячна температура повітря на 0,3-2,1оС перевищувала місячну норму – та засушливим. В середньому по басейну кількість опадів становила 1-31% місячної норми, локально в гірських районах - 46-59%.

Водність річок протягом місяця зменшувалася, рівні (витрати) води поступово наближалися до своїх мінімальних меженних значень.

Приплив води до Дністер ГЕС протягом місяця спостерігався в межах 105-198 м3/с, скиди в цей період становили 100-248 м3/с, в окремі періоди – 331-889 м3/с. Середній за травень приплив води до Дністровського водосховища становив 125 м3/с (36 % місячної норми та 99 % забезпеченості).

Протягом травня відбулося значне спрацювання Дністровського водосховища, його відмітка рівня води у верхньому б'єфі знизилась на 3,4 м і станом на 8 год 31 травня становила 114,44 м БС (1 травня – 117,84 м БС), вільна  ємкість – 0,788 км3

При використанні інформації та даних Українського гідрометцентру посилання обов'язкове. 

 

Версія для друку Опубліковано: 06 Травня 2024