Про гідрологічний режим водних об’єктів України, що склався у серпні 2023 р.
У серпні середньомісячні температури повітря по всій території України були вищими за кліматичну норму на 1,6-3,5 оС. Розподіл опадів, за рахунок випадіння локальних зливових дощів, був вкрай нерівномірним як по території країни, так і у часі (найбільше опадів випало у першій половині місяця).
Сумарна кількість опадів за місяць на більшій частині території країни становила переважно менше норми 25-92 мм (52-92 серпневої норми); на річках Київської області та в басейні Південного Бугу спостерігався недобір опадів − випало 10-44 % місячної норми (6-22 мм). На водозаборі річок Десна, Уж, Тиса (східна частина Закарпатської обл.), гірських приток Дністра у Львівській та локально в Івано-Франківській областях в середньому кількість опадів за серпень була більшою за норму та становила 101-175 %; в окремих пунктах спостережень Харківської області випало 2,0-2,6 місячної норми опадів (91-109 мм).
На більшості річок України утримувався режим літньої межені, з тенденцією до спаду. У місцях випадіння дощів відмічалися незначні коливання рівнів води. Складна гідрологічна ситуація спостерігалась на річках Рось (суббасейн Середнього Дніпра), Уборть (суббасейн р.Прип’ять) та на р.Південний Буг, де водність утримувалась нижче критеріїв маловоддя.
Дніпро до Києва. Загалом у басейнах річок, що формують приплив води до Київського і Канівського водосховищ у серпні погода була спекотною часто зі зливовими дощами, за кількістю в середньому близькою до норми.
Середня за серпень температура повітря на території водозбору була на 2,6 оС вище кліматичної норми. В середньому на водозборі Дніпра до Києва у серпні випало 56 мм (90 % норми); окремо по водозборах основних річок: В. Дніпро, Сож 65-66 мм (96-97 %), Прип’ять 52 мм (81 %), Десна, Сейм 66-76 (140-146 %), у зоні формування бічного припливу до Київського водосховища (рр. Уж, Тетерів) 13- 36 мм (22-60 % норми).
Розподіл опадів був нерівномірним: більша за норму їх кількість випала на верхній частині водозбору Дніпра до Києва та у басейні Десни вище Макошиного, окрім басейну р.Березини, В.Дніпра нижче Жлобина та нижніх ділянок р.Сожу. Дощі часто були значними, коли за дощ випадало від 15 до 48 мм, локально – сильними: на лівобережжі Прип’яті та басейні Десни – до 51-75 мм за дощ, що близько і більше місячної норми.
Дощі у першій декаді серпня обумовили незначні підвищення рівнів води та збільшення водності на притоках Прип’яті, ймовірно і самої річки за межами країни та на верхній частині водозбору Дніпра, відповідно і основних річках, що визначають приплив до Київського і Канівського водосховищ. На пригирловій ділянці Прип’яті пік дощового паводку пройшов 14-16 серпня висотою 0,22 м зі збільшенням витрати на 19 %: від 190 до 226 м3/с. З 1 до 10 вересня на В.Дніпрі біля Неданчичів відбулося добігання попередньої дощової хвилі (від дощів у третій декаді липня) висотою 0,2 м та збільшенням водності на 18 %. До 27 серпня рівні/витрати знизилися майже до передпаводкових значень і спад припинився, водність утримується без змін, що може свідчити про добігання несуттєвої другої хвилі підвищення, від чергової порції дощів в кінці першої декади серпня.
За таких умов приплив води до Київського водосховища впродовж першої декади серпня збільшився на 9%: від 495 м3/с (1 серпня) до 542 м3/с (10 серпня) та до 17 серпня утримувався на малозмінних величинах (534-541 м3/с), внаслідок добігання дощових вод по Прип’яті. Надалі відбувалося його зменшення і на ранок 31 серпня приплив до Київського водосховища становив 473 м3/с
З 13-23 серпня розпочалися підвищення на Десні в межах країни, внаслідок добігання води по руслу річки. 23-30 серпня пройшли піки незначного паводку на Десні вище Морівська висотою 0,4-0,6 м. Станом на 30 серпня триває повільне добігання та збільшення водності на пригирловій ділянці Десни біля Літок з підвищенням рівнів загалом на 0,25 м та збільшенням витрати на 8 %: від 120 м3/с (1 серпня) до 131 м3/с (31 серпня).
Річки Київської області. Для річок Київської області склались несприятливі гідрометеорологічні умови в серпні: спостерігалась спекотна погода (середня місячна температура повітря була вищою на 2,5-3,5оС за кліматичну норму) та практично бездощовий період (за місяць випало 10-30 % місячної норми опадів).
Такі погодні умови зумовили на річках області (крім зарегульованих ділянок) утримання режиму літньої межені з поступовим зниженням рівнів води (добовою інтенсивністю 1-5 см). Загальна амплітуда зниження рівнів води на річках за місяць становить 5-20 см.
Відповідно до рівневого режиму, упродовж місяця також зменшувалась і водність річок та в середньому за місяць відмічалась в межах 25-50 % місячної норми, у верхів’ї р.Тетерів та р.Трубіж встановилось, а на р.Рось (крім ділянки біля с.Фесюри) утримувалось маловоддя – середні місячні витрати води становили лише 9-17 % серпневої норми.
На р.Ірпінь біля поста Гостомель, внаслідок будівництва моста відбулось захаращення русла, що призвело до зникнення течії річки.
На річці Рось (крім ділянки біля с.Фесюри) утримувалась упродовж серпня складна гідрологічна ситуація – середні місячні витрати води були нижчими за основний критерій маловоддя (водність менше 20 % норми) та становили 16-18% норми серпня. На р.Рось в створі поста Фесюри, внаслідок водогосподарської діяльності, 23 серпня відбулось різке збільшення рівнів води на 30 см за добу, після цього відбувалось поступове їх зниження. Водність р.Рось в створі поста Фесюри дорівнювала 50 % норми серпня.
У створі гідрологічного поста Корсунь-Шевченківський (нижня течія річки) – середня місячна витрата води дорівнювала 2,21 м3/с, що відповідає 18 % місячної норми та норми наймаловоднішого місяця літньо-осінньої межені. У серпні, так само, як і в липні середня місячна витрата води була нижчою за значення екологічної, що є критичним для функціонування екосистем річки.
Бічний приплив до дніпровських водосховищ. У серпні в басейнах приток Середнього Дніпра дощі випадали тільки в першій половині місяця, друга половина виявилася бездощовою і спекотною.
Внаслідок таких погодних умов дуже суттєво знизилась водність Сули (формує більшу частину стоку по бічному припливу до Кременчуцького водосховища) – майже на 44 % і наблизилась до критеріїв маловоддя. Відповідно, значно зменшився бічний приплив до Кременчуцького водосховища – порівняно з серпнем на 50%. Витрати води по річках Псел та Ворскла збільшились на 20-30 %, а по Орелі і Самарі зменшились на 20-50 %. Середньомісячні витрати води по притоках Середнього Дніпра становили (у відсотках по відношенню до норми): Рось 18, Сула 27, Псел 78, Ворскла 60, Оріль 70, Самара 294.
Об’єми бічного припливу води до Кременчуцького та Дніпровського водосховищ за серпень порівняно з липнем зменшились на 50% та 25% відповідно і становили (у млн.м3 та відсотках норми): Кременчуцького 20,4 (22), Дніпровського 52,6 (220); бічний приплив води до Кам’янського водосховища збільшився на 30% і становив 58 млн.м3 (52% норми). Сумарний боковий приплив у серпні порівняно з липнем зменшився на 8 % і дорівнював 148 млн.м3, що відповідає 69 % норми.
Гідрологічна ситуація на ділянці р. Дніпро нижче м.Запоріжжя. Упродовж серпня рівні води Каховського водосховища утримувались нижчими за початковий рівень стихійного гідрологічного явища (СГЯ ІІІ-низькі рівні): Внаслідок спустошення Каховського водосховища та входження р.Дніпро в старе природнє русло, рівні води значно нижчі за відмітки водозаборів у Дніпропетровській, Запорізькій, Херсонській областях (ІІІ рівень небезпеки – коричневий).
Річки суббасейну Сіверського Дінця та Приазов’я. Через воєнні дії дані з більшості пунктів спостережень відсутні, тому оцінка гідрометеорологічної ситуації проведена за наявними даними.
Середньомісячна температура повітря спостерігалась на 1,6-3,2 оС вищою за норму. Опади різної інтенсивності нерівномірно розподілилися як по території так і у часі. Сума опадів за серпень становила переважно 25-53 мм (52-113 % норми), місцями у Харківській області – 91-109 мм (232-265 % норми). У басейні річок Приазов’я у межах Запорізької області спостерігався переважно дефіцит опадів.
Відповідно до погодних умов серпня змінювався і рівневий режим річок суббасейну р.Сіверський Донець та річок Приазов’я у межах Запорізької області: відмічалися добові коливання рівнів води переважно з тенденцією спаду і на кінець місяця зміна рівнів води у порівняні з початком серпня становила 4-30 см.
На річках суббасейну р.Сіверський Донець 11-12 серпня, внаслідок дощів, відмічався ріст рівнів води на 0,1-0,2 м, а на р.Уди біля смт Безлюдівка на 0,6 м за добу, без негативних наслідків.
Упродовж серпня на водних об’єктах регіону продовжувалося поступове заростання русел річок і станом на 31 серпня 10-50 %, подекуди 80 % ширини русла річок були зайняті рослинністю.
Водність р. Сіверський Донець за місяць становила 90-120 % норми, його приток та річок Приазов’я у Запорізькій області – 45-95 % норми серпня.
Південний Буг. Середньомісячна температура повітря в серпні була вищою за норму на 2,2-3,4 °С. Сумарна кількість опадів за серпень склала 6-22 мм (13-44 % норми), на окремих ділянках – 39-67 мм (94-137 % місячної норми).
Упродовж серпня на Південному Бузі та його притоках спостерігались добові коливання рівнів води в межах 0,1-0,2 м за добу, а на окремих зарегульованих ділянках – 0,4-0,8 м за добу, без негативних наслідків. Водність Південного Бугу та його приток залишається низькою (18-46 % норми серпня). Водність р. Інгул становила 93 % норми. Середні місячні витрати води у серпні дорівнювали (у м3/с та відсотках норми): біля Підгір’я (приплив до Первомайської ГЕС) 7,7 (22 %), біля Первомайська (приплив до Олександрівської ГЕС) 9,88 (25 %).
Дунай у межах України. Протягом серпня на українській ділянці Дунаю пройшла невисока паводкова хвиля, максимуми сформувались на початку третьої декади серпня амплітудою: Рені 1,4 м, Ізмаїл 0,8 м, Кілія та Вилкове відповідно 0,35 м та 0,20 м, без негативних наслідків. На кінець місяця рівні води знизились до передпаводкових значень.
Максимальні, середні та мінімальні рівні води на українській ділянці Дунаю від Рені до Ізмаїлу у серпні виявилися близькими до норми і становили відповідно (у см над нулем поста): Рені 237, 163, 101; Ізмаїл 170, 125, 90; Кілія 100, 71, 55; Вилкове 131, 106, 73, що на 3-15см вище за середньобагаторічні значення. Середньомісячні витрати води у серпні порівняно з липнем зменшились на 7 % і дорівнювали (у м3/с): Рені 5030, Ізмаїл 2520, Вилкове 2420, що відповідає 82-95 % норми.
Річки західних областей. Середня за серпень водність річок становила (у відсотках норми): Західний Буг 89, Дністер 50-67, Прут, Сірет 32-40, Тиса, Латориця 53-62, Уж 217.
Суббасейн р.Тиса. Упродовж серпня на річках суббасейну Тиси опади спостерігались переважно у вигляді зливових дощів, в окремі дні місцями сильних злив. Розподіл опадів по території був дуже нерівномірним. У водозборах річок Уж та Тиса (східна частина Закарпатської обл.) кількість опадів становила 67-135 мм (101-175% норми серпня), на решті водозборах суббасейну Тиси не перевищувала 25-92 мм, що відповідає 46-91% місячної норми. Середньомісячна температура повітря виявилась на 1,6-2,1 оС вище за норму серпня.
5-8 серпня на р. Уж сформувалась невисока хвиля дощового паводку з амплітудою підвищення рівнів води на 1,0-2,0 м, без негативних наслідків.
В результаті опадів, наприкінці місяця спостерігалось фомування невисокого паводку на Тисі та її притоках з добовим ростом рівнів води на 0,1-0,6 м, без негативних наслідків. На решті річок Закарпатської області протягом серпня відбувались переважно незначні коливання рівнів води, в місцях проходження сильних злив, відбувалось формування значного місцевого та схилового стоку.
Дністер, Прут, Сірет. Серпень в басейні Дністра, суббасейнах Прута та Сірета відмічався теплим - середньомісячна температура повітря на 1,6-2,8 о С спостерігалась вищою за норму. Опади випадали нерівномірно – найбільша їх кількість (121-161 % місячної норми) спостерігалась в басейнах гірських приток Дністра у Львівській області та локально в межах Івано-Франківської області. На решті території басейнів спостерігався недобір опадів 51-92 % місячної норми.
Упродовж місяця на річках утримувалась літня межень з незначними коливаннями рівнів води у періоди випадіння дощів. Рівні (витрати) води наближались до мінімальних багаторічних відміток, а на окремих ділянках річок спостерігались нижчими за них.
При використанні інформації та даних Українського гідрометцентру посилання обов'язкове.