УГМЦ Український гідрометеорологічний центр

Про гідрологічний режим водних об’єктів України, що склався у березні 2024 р. 

Загалом березень в Україні був на 1,3-4,0оС тепліший за норму, а в останні дні середні добові температури на всій території країни сягали літніх значень, окрім Причорномор’я.  В середньому по басейнах річок значно більше норми дощів випало у басейні Південного Бугу–270%, близько до норми (80-120%) – на правобережжі Прип’яті, у суббасейні Західного Бугу, Інгулі, малих річках Київської, Житомирської областей (зона формування бічного припливу до Київського і Канівського водосховищ) та у Карпатському регіоні. Менше норми 50-60% дощів випало на Лівобережжі.

Впродовж першої декади березня завершилося формування максимумів водопілля на пригирловій ділянці Прип’яті (зона ЧАЕС), які були на 8-10 см вищі за середні багаторічні значення, притоках Середнього Дніпра, окрім нижньої ділянки Сули, де пік пройшов 12-14 березня, які були значно нижчими за норму. 20-22 березня пройшли максимуми на В.Дніпрі вище Київського водосховища (на 18-19 см вищі норми), у ході припливу до Київського водосховища, а 30 березня спостерігався максимальний рівень у Києві висотою 646 см (норма 701 см).

На рівнинних річках країни переважало повільне зниження рівнів води водопілля, а де воно було невираженим, рівні води стабілізувалися на меженних відмітках.

11-15 та 24-27 березня, внаслідок дощів, на річках басейну Дністра сформувались незначні дощові паводки з загальною амплітудою підвищення рівнів води до 0,7 м над передпаводковими рівнями, без негативних наслідків На річках Закарпаття, суббасейні Прута, Сірета впродовж 27 днів березня відбувалися незначні коливання рівнів води. 28-29 березня сформувалася невисока хвиля паводку на річках Закарпаття підвищеннями рівнів води на 0,3-1,5 м, на ділянці Тиси Рахів-Вилок та у нижній течії Боржави на 2,2 м. Початковий вихід води на заплаву відмічався тільки на р.Латориця-м.Чоп. На річках суббасейнів Прута, Сірета підвищення рівнів становили  0,5-0,8 м, без негативних наслідків.

Сталий сніговий покрив протягом місяця утримувався тільки на високогір'ї Карпат.

Впродовж місяця на Верхньому Дніпрі, Десні у створах постів Новгород-Сіверський, Морівськ, Макошине, її притоці р.Снов утримувалося затоплення заплав, оточення окремих сіл водою, порушення транспортного сполучення з рядом прирічкових сіл водами річок Сож (за даними ДСНС), Дніпро, Десна та Снов у Новгород-Сіверському, Корюківському, Ніжинському, Чернігівському районах Чернігівської області.

Станом на 31 березня вода утримувалась на заплаві верхніх ділянок Прип'яті, її притоці р.Стир та нижній ділянці р.Стохід, Західному Бузі біля Кам'янки-Бузької (Львівська, Волинська, Рівненська обл.), р.Норин (Житомирська обл.), р.Стугна (Київська обл.), рр.Вільшанка, Гнилий Тікич (Черкаська обл.), р.Сула (Полтавська обл.), р.Мертвовід (Миколаївська обл.), р.Савранка (Одеська обл.), р. Лопань (Харківська обл.). Спостерігається поступове зменшення затоплення сільськогосподарських угідь прирiчкових населених пунктів водами річок Прип'ять та Стохiд у Волинській області.

На р.Інгулець у створі поста Олександро-Степанівка (Кіровоградська область), внаслідок подачі води каналом Дніпро-Інгулець, перевищення відмітки виходу води на заплаву становить 1,3 м.

Дніпро до Києва. Аналіз верхньої частини водозбору Дніпра за межами країни проведено за метеорологічною інформацією, яка надходить в рамках ВМО та гідрологічною в межах країни, за даними УкрГМЦ.

Загалом березень у басейні Дніпра до Києва, був тепліший за кліматичну норму (середня температура по басейну була на 1,7оС вище норми і становила 2,7оС) та з відчутним недобором опадів (27 мм, 71 % норми), а на водозборах В.Дніпра, В.Десни (за межами країни) з їх дефіцитом. Окремо по водозборах основних річок опадів випало: В. Дніпро 15 мм (38%), Сож 21 мм (62%), Прип’ять 32 мм (86% норми), Сейм 17 мм (47%),  Десна 23 мм (61%), у зоні формування бічного припливу до Київського водосховища (рр. Тетерів, Уж) 35-37 мм (88-95 % норми).

Станом на 31 березня, за даними постійних рейок на метеомайданчиках сніговий покрив відсутній (у верхів’ях В.Дніпра і Десни впродовж 23-25 березня сніг розтанув повністю).

Перехід через «0» в сторону додатних значень на верхній частині водозбору Дніпра (окрім Прип’яті) відбувся 12-14 березня.

Отже, розвиток водопілля у березні в басейні Дніпра до Києва відбувався при стійкому недоборі та дефіциті опадів на фоні високої водності річок, що  і обумовило повільне його формування. Для поточної весни, як і минулими роками, спостерігатиметься  дві хвилі  проходження максимумів на Десні в межах країни, та у ході припливу до Київського водосховища з ймовірним утриманням витрат на малозмінних величинах впродовж тривалого часу у квітні, внаслідок добігання повеневих вод з верхніх ділянок  В.Дніпра та повільного спаду водності Прип’яті.

Проходження максимумів на нижніх ділянках Прип’яті та В.Дніпра  відбувалося у строки віддалені в часі один від одного. Так, максимум припливу води до Київського водосховища формувався на фоні спаду Прип’яті ((пік на пригирловій ділянці  Прип’яті (БНС) – 6 березня витратою води 1420 м3(93% норми) та рівнем 616 см над нулем поста) і пройшов 20-21 березня величиною 3550 м3 (87% норми та 64% забезпеченості). Максимум водопілля в створі гідрологічного поста Неданчичі пройшов 21-22 березня витратою 2190 м3(90% норми) та рівнем 611 см над нулем поста (відмітка заплави – 450 см).

Найвищий рівень на Дніпрі у Києві спостерігався 30 березня висотою 646 см (минулого року 662 см, норма 701 см), який значною мірою визначався режимом скидів Київської ГЕС.

Максимальні рівні водопілля перевищили середні багаторічні їх значення на пригирловій ділянці Прип'яті на 0,1 м, на В.Дніпрі на 0,2 м, а на Дніпрі біля Києва на 0,6 м нижче середнього багаторічного значення.

Проходження водопілля супроводжувалось: затопленням заплави на Прип’яті (зона ЧАЕС), Дніпрі біля Києва та у Київській області; на Верхньому Дніпрі утримується затоплення заплав, оточення окремих сіл водою, порушення транспортного сполучення з рядом прирічкових сіл водами річок Сож (за даними ДСНС), Дніпро у Чернігівському районі Чернігівської області.

Впродовж 3-26 березня на Десні (в межах країни), на фоні високої водності, пройшли піки першої невисокої хвилі водопілля висотою 0,4-0,7 м. За висотою максимальні рівні були на 0,2-1,5 м нижчими за норму і  з витратою води у створі поста Літки, що визначає бічний приплив до Канівського водосховища, величиною  540 м3/с.

Станом на 31 березня продовжується повільне зниження рівнів/витрат води на В.Дніпрі біля Неданчичів, пригирловій ділянці Прип’яті, Десні, Сеймі.

Приплив води упродовж березня залишався значно вищим за норму і в середньому становив: 3250 м3/с (288 % норми, 1,5 % забезпеченості); бічний до Канівського (Десна - Літки) 530 м3/с (163 % норми, 14 % забезпеченості).

Об’єм припливу, що надійшов до Київського водосховища за період з початку весняного водопілля 5 лютого до 31 березня, включно, становить 13,5 км3; бічний до Канівського водосховища за період від 14 лютого до 31 березня – 2,1 км3.

Праві притоки Прип’яті. В першій декаді березня переважала відносно тепла погода з невеликими опадами у вигляді дощу та снігу. Середньодобові температури коливались в межах від 7°С тепла до 0°С. На річках суббасейну Прип’яті  спостерігався повільний спад рівнів води  з добовою інтенсивністю 1-6 см.

Подальші погодні умови березня характеризувались почерговими коливаннями температури повітря, в окремі дні зі значними опадами. Опади випадали у вигляді дощу та мокрого снігу. Середньодобові температури  повітря другої декади знаходились в межах  від 1°С морозу до 7°С тепла. 19 березня утворився сніговий покрив висотою 1-4 см, який до кінця дня розтанув. Наприкінці третьої декади температура повітря підвищилась і на 30-31 березня була вищою за багаторічні максимуми. На Прип’яті та її притоках  протягом березня продовжувався повільний спад водопілля, загальне зниження рівні води  склало 0,2-0,6 м.  Вода  утримувалась на заплавних відмітках  річок  Прип'ять, Стохід,  Стир шаром 8-60 см.

Середньомісячні витрати води річок у березні суттєво знизилась порівняно з лютим і становили (у відсотках по відношенню до норми): Прип’ять 200, Стохід 148, Стир 108, Горинь 63, Случ 63, Уборть 63.

Річки Київської області. У басейнах річок Київської області у березні спостерігалась тепла погода з достатньою кількістю опадів, що випала в другій половині місяця. Середньомісячні температури повітря були вищими за норму на 2,4-2,9оС і становили 4,4-4,8оС. Загальна сума опадів становила 42-58 мм, що відповідає 1,1-1,6 норми березня.

Враховуючи відсутність опадів в першій декаді березня, на річках області тривали зниження рівнів води після проходження максимальних рівнів води весняного водопілля в лютому, проте випадіння значних опадів в другій та третій декадах (які сумарно становили майже місячну норму опадів березня) зумовили формування на річках області дощового паводку, максимальні рівні якого спостерігались в третій декаді березня з загальною амплітудою підвищення на 0,1-0,3 м над передпаводковими рівнями без негативних наслідків.

Середні місячні витрати води річок області в березні зменшились на 10-40 % у порівняні з витратами в лютому, у верхів’ї р.Тетерів та на пригирловій ділянці р.Трубіж – на 50-70%. Збільшення водності спостерігалось на пригирловій ділянці р.Тетерів на 6%, а р.Ірпінь, на ділянці р.Рось біля с.Фесюри та її притоки р.Росава – на 20-40%.

По відношенню до березневої норми водність річок області була нижчою та значно нижчою за неї (внаслідок того, що норми березня відповідають періоду водопілля, але у 2024 році водопілля відбулось значно раніше за середні багаторічні строки та було слабо вираженим, на окремих річках – не вираженим). Для більшості річок області водність була в межах 50-90% місячної норми, на р.Тетерів (крім пригирлової ділянки), р.Ірпінь, пригирловій ділянці р.Трубіж та на р.Рось біля с.Фесюри – 31-36%.

У верхів’ї р.Рось, внаслідок опадів, у другій половині березня спостерігався ріст рівнів води, проте середня місячна витрата зменшилась на 34% у порівнянні з лютневою. У середній та нижній течії р.Рось протягом березня спостерігались коливання рівнів води добовою інтенсивністю 0,1-0,4 м, в окремі дні до 0,8 м, обумовлені водогосподарською діяльністю в басейні річки. Водність р.Рось в районі поста Фесюри в березні збільшилась на 32% у порівняні з водністю в лютому. На р.Рось біля м.Корсунь-Шевченківський середня місячна витрата води в березні дорівнювала 7,44 м3/с, що відповідає 15 % норми березня (норма періоду водопілля) та 63 % норми наймаловоднішого місяця (серпня).

Бічний приплив до дніпровських водосховищ. У березні на притоках   Середнього Дніпра відбувався спад весняного водопілля, внаслідок майже повної відсутності опадів. Максимуми весняного водопілля на цих річках пройшли в ранні строки - в кінці лютого – першій декаді березня з низькими максимальними витратами – близькими до 75-90% забезпеченості. Максимуми водопілля пройшли на фоні підвищеної водності попереднього тало-дощового паводку.

Середньомісячні витрати води по притоках Середнього та Нижнього Дніпра становили у  березні (у відсотках по відношенню до березневої норми): Рось 18, Сула 84, Псел 82, Ворскла 73, Оріль 72, Самара 67.

У березні, порівняно з лютим, об’єми бічного припливу до водосховищ    продовжували збільшуватись (до Кременчуцького на 35%, до Кам’янського і Дніпровського на 2%) та становили: (у млн.м3 та відсотках норми): до Кременчуцького 253 (50), Кам’янського 339 (70), Дніпровського 175 (63).  Сумарний бічний приплив у березні   порівняно з лютим  збільшився на 11%  і дорівнював 767 млн.м3, що відповідає 60% норми.

 Температура води. Протягом першої та другої декад березня спостерігалося повне очищення від льодових явищ окремих ділянок річок суббасейнів Десни та Середнього Дніпра.  На  річках  і водосховищах басейну Дніпра середня за березень температура води була на 2-4оС вище за місячну норму та близькою і дещо вище за її минулорічне значення.

Станом на ранок 31 березня температура води на річках басейну Дніпра та  водосховищах Дніпровського каскаду становила 5,6-12оС, на гірських ділянках річок Карпат 2,3-5,4 оС.

Річки суббасейну Сіверського Дінця. Через воєнні дії дані з більшості пунктів спостережень відсутні, тому оцінка гідрометеорологічної ситуації проведена за наявними даними.

 Березень поточного року в суббасейні Сіверського Дінця виявився теплішим на 2-3°С за норму та з дефіцитом опадів. Незначна їх кількість пройшла переважно у другій декаді та нерівномірно розподілилися по території. Їх сума за місяць становила 5-19 мм (15-40% місячної норми).

На кінець першої декади березня у Харківській області глибина промерзання ґрунту спостерігалась в межах 1-16 см, протягом другої декади ґрунт повністю відтанув.

Погодні умови березня не сприяли формуванню весняного водопілля у суббасейні Сіверського Дінця у Харківській та Донецькій областях. Упродовж місяця на річках відмічалися незначні добові коливання рівнів води з тенденцією повільного спаду, який на 31 березня у порівнянні з початком на Сіверському Дінці становив 0,3-0,6 м, на його притоках 0,1-0,3 м.

У період 23-26 березня Печенізьке водосховище та р. Лопань повністю звільнилися від льодових явищ. Станом на 31 березня температура води водних об’єктів коливалася у межах 5,5-11℃ тепла.

Середня водність річок суббасейну Сіверського Дінця у березні становила (у відсотках місячної норми):

 -ділянка Сіверського Дінця м.Чугуїв-м.Зміїв 45-65, ділянка с.Протопопівка - м.Ізюм 80-100; 

- приток Сіверського Дінця 22-35.

Південний Буг. Середньомісячна температура повітря у березні була вищою за норму на 1,3-3,0°С. Сума опадів за місяць становила: у верхній та нижній частині басейну 24-33 мм (79-95% норми), на решті території – 40-109 мм (111-164% місячної норми), на окремих ділянках опадів випало 2,0-3,5 норми березня.

Умов для розвитку вираженої весняної повені в березні у басейні Південного Бугу не сформувалося.

Упродовж березня на Південному Бузі та його притоках спостерігались добові коливання рівнів води в межах 0,1-0,3 м за добу, а на окремих зарегульованих ділянках – 0,4-0,6 м за добу, без негативних наслідків.

Водність р. Південний Буг та його приток склала 14-41 % місячної норми.

Середні місячні витрати води у березні дорівнювали (у м3/с та відсотках норми): біля Підгір’я (приплив до Первомайської ГЕС) 25,5 (23), біля Первомайська (приплив до Олександрівської ГЕС) 47 (41).

Дунай у межах України. В першій-другій декадах березня на українській ділянці Дунаю відбувався повільний спад попередньої паводкової хвилі загалом на 0,2-0,4 м, в третій декаді місяця спостерігалось незначне підвищення рівнів на 0,2 м, без негативних наслідків.

Максимальні, середні та мінімальні рівні води на українській ділянці Дунаю у березні  становили відповідно (у см над нулем поста): Рені 302, 276, 253, Ізмаїл 213, 196, 179, Кілія 142, 127, 112, Вилкове 144, 126, 103, що вище за середньобагаторічні на 6-52 см.

Середньомісячні витрати води у березні  порівняно з лютим  зменшились на 9% і дорівнювали (у м3/с):  Рені 7200, Ізмаїл 3570, Вилкове 3450, що відповідає 84-92% норми.

У квітні максимальні, середні та мінімальні рівні води очікуються (у см над нулем поста): Рені 380-400, 290-310, 200-220; Ізмаїл 260-280, 200-220, 140-160, Вилкове 130-150, 110-130, 90-110, що на 5-50см нижче за середньобагаторічні значення.

Річки західних областей. Середня за березень водність річок становила (у відсотках норми): Західний Буг 111, Дністер 89-113, Прут 100, Сірет 60, Тиса, Латориця, Уж 96-132.

Суббасейн р.Тиса. Упродовж березня у водозборах річок суббасейну Тиси загальна сума опадів не перевищувала 31-123 мм, що дорівнювало 78-123% норми місяця.

Майже весь березень на річках Закарпаття відбувалися незначні коливання рівнів води. 29-30 березня, внаслідок випадіння дощів, місцями значних, сформувалася невисока хвиля паводку з підвищеннями рівнів води на 0,3-1,5 м, на ділянці Тиси Рахів-Вилок та в нижній течії Боржави до 2,2 м. Відмічався вихід води на заплаву на р. Шопурка – с.Кобилецька Поляна та р. Латориця – м.Чоп.

Сталий сніговий покрив протягом місяця утримувався тільки на високогір'ї. Протягом березня в зоні діяльності Сл Пожежевська зафіксовано сходження 4 снігових лавин, збитків не завдано. 

Станом на 31 березня розподіл снігозапасів по басейнам річок суббасейну Тиси (у порівнянні з нормою максимальних снігозапасів) становили: р.Тиса-Вилок – 27 мм (22%); р.Ріка–Міжгір’я, р.Боржава-Верхні Ремети, р.Латориця-Чоп та р.Уж - Ужгород – 0-2 мм (1-2%).

Водність наприкінці місяця становила 180-270% місячної норми.

Дністер, Прут, Сірет.  Березень у басейнах Дністра, Прута та Сірета відмічався теплим – середньомісячна температура повітря на 2,1-3,6оС перевищувала місячну норму. Опади випадали нерівномірно, в середньому по басейнах їх кількість становила 106-155 % місячної норми, лише в зоні формування бічного припливу до Дністровського водосховища та суббасейнах Прута і Сірета спостерігався їх незначний недобір – 83-98 % норми.

Протягом місяця на річках сформувалось декілька незначних дощових паводків з загальною амплітудою підйомів рівнів води, що не перевищувала 0,8 м над передпаводковими рівнями, без негативних наслідків. Максимальний середньодобовий приплив води до Дністровського водосховища спостерігався 16, 27 та 31 березня величинами 407 м3/с, 409 м3/с (96% забезпеченості) та 575 м3/с (92% забезпеченості).

Середній за березень приплив води до Дністровського водосховища становив 305м3/с (78 % місячної норми та 60 % забезпеченості). Об’єм води, що надійшов у протягом березня становив 0,82 км3. Відмітка рівня води у верхньому б'єфі Дністровського водосховища спостерігалась в межах 118,65-119,91 м БС і станом на 8 год 31 березня становила 119,27 м БС, вільна  ємкість – 0,230 км3. Температура води на акваторії Дністровського водосховища на ранок 31 березня становила 4,5-10,0о С, у пониззі Дністра (у створі поста Маяки) – 9,6о С.

При використанні інформації та даних Українського гідрометцентру посилання обов'язкове.