УГМЦ Український гідрометеорологічний центр

Про гідрологічний режим водних об’єктів України, що склався у червні 2024 р. 

Червень поточного року в Україні відрізнявся високими температурами повітря, що перевищували місячну норму на 2,5-3,5 ℃. Дощі випадали протягом червня дуже нерівномірно як в часі так і по території, в окремі дні (особливо значні дощі спостерігались в середині першої та другої декад) – були зливового характеру. Дефіцит опадів весь місяць переважав в басейнах Південного Бугу, Інгулу, Інгульця, річок заходу держави (притоки Дністра у Хмельницькій та Івано-Франківській області, річки Прут, Сірет у Чернівецькій і Івано-Франківській областях), де місячна сума дощів становила 60-80 % червневої норми. Найбільше дощів у червні випало в басейні Десни (Чернігівська область), Сули, Псла та Ворскли (Полтавська область) – 120-150 % норми. По решті басейнів загальна місячна сума дощів була переважно в межах 104-130 % норми. Найбільш бездощовою по всій території держави виявилася третя декада червня – декадна сума не перевищувала 30-50 % декадної норми.

Такі погодні умови вплинули лише на незначне збільшення водності на річках держави, середньомісячні витрати води переважної більшості рівнинних річок були нижчими за багаторічні значення та не перевищувала 75-90 % місячної норми за червень; тільки приплив води до Київського водосховища становив 106 % норми, та бічного до Канівського (Десна-Літки) 113 % норми. 2 червня завершився спад водопілля у ході припливу до Київського водосховища та 15 червня на Десні біля Літок (бічний приплив до Канівського водосховища).

На річках Карпат протягом червня відбувалось проходження серії невисоких швидкоплинних дощових паводків висотою переважно до 0,5 м, в межах русел; тільки у верхів’ї р. Уж (Закарпатська область) 10-11 червня сформувалась паводкова хвиля висотою 1,6-2,8 м, в межах русла; у верхів’ях басейну р. Уж відмічалось сходження селевих потоків. В місцях проходження сильних злив, відбувалось формування значного місцевого та схилового стоку та стрімке підвищення рівнів води на малих водотоках з підтопленням понижених місць. Водність гірських річок у червні залишалась низькою – 20-65 % норми, окрім р. Уж (Закарпатська область) – 131 % норми.

Дніпро до Києва. Аналіз верхньої частини водозбору Дніпра за межами країни проведено за метеорологічною інформацією, яка надходить в рамках ВМО та гідрологічною в межах країни, за даними УкрГМЦ.

Загалом у басейнах річок, що формують приплив води до Київського і Канівського водосховищ впродовж червня погода була переважно теплішою за норму та дощовою.

Середня за червень температура повітря на водозборі Дніпра до Києва була на 2,0 оС вищою за норму.

Дощів у червні на водозборі Дніпра до Києва в середньому випало 97 мм (128 % норми), окремо по водозборах річок: В. Дніпро 91 мм (110 %), Сож 119 мм            (153 %), Прип’ять 84 мм (109 %); Десна 110 (175 %), Сейм 102 мм (167 %), у зоні формування бічного припливу до Київського водосховища – рр. Тетерів, Уж 91 і 111 мм (115 і 153 % норми) відповідно.

У червні активізувалася грозова діяльність і за дощ випадало від 15 до 40 мм, у окремі дні місцями до 40-80 мм за добу. Дощі обумовили незначні підвищення рівнів води на річках водозбору: притоках Прип’яті, Десни, річках зони формування бічного припливу до Київського водосховища на 0,1-0,7 м, на Дніпрі в межах країни та верхніх ділянках Прип’яті у окремі дні спостерігалися незначні підвищення загалом на 0,1-0,2 м, що не мало суттєвого впливу на активність зменшення водності Прип’яті, Дніпра та припливу води до Київського водосховища. Впродовж червня приплив води до Київського водосховища зменшився на 48 %: від 1760 м3/с (1 червня) до 916 м3/с (30 червня).

13-20 червня на ділянці Десни Новгород-Сіверський-Макошине, внаслідок надходження дощових вод з верхніх її ділянок (за межами країни), розпочався ріст рівнів води, загалом до кінця червня на 0,1-0,7 м. Нижче по течії Десни продовжувалося зниження рівнів /водності. За червень витрата Десни у створі поста Літки зменшилася вдвічі, на 52 %: від 556 м3/с (1 червня) до 265 м3/с (30 червня).

Приплив води до Київського водосховища у середньому за червень становив: 1200 м3/с (106 % норми, 34 % забезпеченості); бічний до Канівського (Десна - Літки) 378 м3/с (113 % норми, 29 % забезпеченості).

На основі комплексного аналізу чинників гідрометеорологічного режиму у зимово-весняний період 2023-2024 рр. (температура повітря, опади, різні строки початку водопілля в різних частинах басейну) початок водопілля 2024 року прийнято: в ході припливу до Київського водосховища 5 лютого, бічний до Канівського (стік Десна-Літки) 14 лютого. Поточне водопілля, як і минулорічне, розпочалося на фоні дуже високого передповеневого припливу до Київського водосховища, який дорівнював1620 м3/с (середній за січень приплив становив       1500 м3/с (207 % норми, 5,5 % забезпеченості)); також і високої водності на Десні – середня витрата за 13 днів лютого становила 340 м3/с, що становить 193 % норми, 7 % забезпеченості.

До 2 червня завершився спад водопілля у ході припливу до Київського водосховища та до 15 червня на Десні біля Літок.

Об’єм припливу, що надійшов до Київського водосховища за період водопілля з 5 лютого до 2 червня включно, становив 28,5 км3 (150 % норми, 7 % забезпеченості); бічний до Канівського (Десна-Літки) за період 14 лютого-15 червня  дорівнював 5,6 км3 (95 % норми, 65 % забезпеченості).

Праві притоки Прип’яті Перша половина червня характеризувалась мінливим температурним режимом: теплі періоди чергувались з прохолодними і дощі випадали переважно зливові різної інтенсивності, а друга половина місяця була теплішою і менш дощовою. Середня місячна температура за червень переважно була вищою за норму на 1,5-2,0 ℃ . Загальна сума опадів за червень в середньому на річках суббасейну Прип’яті становила 110-155 % червневої норми.

У першій-другій декадах місяця, внаслідок випадання дощів, спостерігався ріст рівнів води з добовою інтенсивністю 1-8 см, при значних дощах, місцями до 19 см. Впродовж третьої декаді червня на більшості річок відбувалось повільне зниження рівні води на 1-3 см за добу. На річках Вижівка (с. Руда), Турія (с. Ягідне, м. Ковель) продовжує утримуватись стояча вода. На більшості річок відбувається значне заростання русел водяною рослинністю. Температура води в річках на кінець місяця становила 24,0-26,0°С.

Середньомісячні витрати води річок у червні становили (у відсотках по відношенню до норми): Прип’ять 31, Стохід 32, Стир 71, Горинь 58, Случ 44, Уборть 18.

Річки Київської області. У червні в басейнах річок Київської області середня місячна температура повітря була вищою за норму на 1,7-2,3 ℃. Загальна сума опадів за червень в середньому по водозборах річок області становить 110-150 % норми, значна частина з яких випала в першій половині місяця.

Дощі зумовили на річках області формування дощового паводку, максимальні рівні якого сформувались в першій половині, а на пригирлових ділянках – в другій половині червня висотою 0,4-0,8 м, з короткочасним виходом води на заплаву у верхів’ї р. Тетерів, а на р. Ірша, внаслідок антропогенної діяльності – 1,1-2,0 м над передпаводковими рівнями, без негативних наслідків. Після проходження максимальних рівнів дощового паводку на річках спостерігалось поступове зниження рівнів води.

Внаслідок достатньої кількості опадів, водність річок у червні переважно підвищилась на більшості річок (крім ділянки р. Тетерів Житомир-Іванків та рр. Трубіж та Супій) на 20-30 % у порівнянні з водністю в травні, на рр. Стугна та               р. Росава на 80-90 %, а у верхів’ях р. Тетерів та його притоки р. Ірша – водність збільшилась у 3 та 4 рази відповідно.

Середньомісячні витрати води більшості річок області в червні були нижчими за норму та становили 60-90 % норми червня, більшими за норму (190-240 %) – верхів’я р. Тетерів та його притоки р. Ірша, значно нижчими за норму (37-46 %)– р. Трубіж - Баришівка, р. Тетерів - Житомир та р. Рось – Корсунь-Шевченківський.

На р. Рось в червні спостерігалось формування дощового паводку: у верхів’ї висотою 0,1 м, на ділянці Фесюри-Корсунь-Шевченківський 0,5-0,8 м, без негативних наслідків. У порівняні з водністю у травні, водність на всій ділянці р. Рось в червні підвищилась на 10-20 % і становила (у відсотках від норми червня): у верхів’ї р. Рось 16 %, а в середній течії (в створі поста Фесюри) 81 %.

Середня місячна витрата води р. Рось у створі гідрологічного поста Корсунь-Шевченківський в червні становить 5,09 м3/с, що відповідає 37 % норми червня та 42 % норми наймаловоднішого місяця (серпня).

Бічний приплив до дніпровських водосховищ. У червні в басейнах приток Середнього Дніпра (Київська, Сумська, Полтавська області) випало 2-3 місячних норми дощу, в басейнах приток Нижнього Дніпра (Дніпропетровська область) 130-180 % місячної норми. Дощі протягом місяця випадали нерівномірно, в окремі дні (особливо значні дощі спостерігались в середині першої та другої декад) і були зливового характеру, але охоплювали всі басейни майже одночасно; такі погодні умови вплинули лише на незначне збільшення водності на фоні попередніх низьких витрат води у травні. Утримання високих температур повітря (середньомісячні температури повітря перевищували червневу норму на 2-3 градуси), зменшувало руслові запаси ручейкової мережі.

Внаслідок таких погодних умов і травневої посухи на притоках Середнього та Нижнього Дніпра у червні переважало зменшення витрат води, що в середньому за червень порівняно з травнем зменшились на 44-64 %, тільки на Росі в середині місяця пройшов дощовий паводок. Середньомісячні витрати води по притоках Середнього та Нижнього Дніпра становили (у відсотках по відношенню до червневої норми): Рось 37, Сула 55, Псел 62, Ворскла 41, Оріль 75, Самара 81.

Об’єми бічного припливу до водосховищ у червні порівняно з травнем зменшились на 53-60 % та становили: (у млн.м3 та відсотках норми): до Кременчуцького 65 (47), Кам’янського 81 (59), Дніпровського 32 (92). Сумарний бічний приплив у червні порівняно з травнем зменшився на 57% і дорівнював 178 млн.м3, що відповідає 57 % норми.

Температура води. Середня за червень 2024 р. температура води на річках і водосховищах басейну Дніпра була переважно вищою за місячну норму на 1,0-3,0оС та близькою до минулорічного її значення. Станом на ранок 30 червня температура води на річках басейну Дніпра та водосховищах Дніпровського каскаду становила 22,0 - 26,0 оС.

Суббасейн Сіверського Дінця. Через воєнні дії дані з більшості пунктів спостережень відсутні, тому оцінка гідрометеорологічної ситуації проведена за наявними даними.

Упродовж червня у суббасейні Сіверського Дінця переважала тепла погода, середньомісячна температура повітря була на 1,8-2,5 ⁰С вищою за норму. Дощі мали літній характер і спостерігались під час переміщення активних атмосферних фронтів у вигляді злив із грозами, загальна сумарна кількість яких дорівнювала 45-80 мм (60-120 % норми червня).

На річках суббасейну Сіверського Дінця упродовж червня різких змін у водному режимі річок не відбувалось. Спостерігались незначні добові коливання рівнів води у межах 1-7 см. Продовжувалося поступове заростання русел річок, котре станом на 30 червня становило 20-60 % їх ширини. На річках Казений Торець та Сухий Торець заростання досягло 50-100 % ширини русел.

З 11 червня було зафіксовано зменшення скидів води з Печенізького водосховища з 11,0 м³/с до 10,0 м³/с.

Середня місячна водність Сіверського Дінця у червні становила 75-90 % норми, малих річок Харківської області та р. Сухий Торець у створі гідрологічного поста Черкаське (Донецька область) 35-60 % норми червня.

Південний Буг. Середньомісячна температура повітря у червні була вищою за норму на 2,0-3,0 ℃. Сумарна кількість опадів за місяць на верхній частині водозбору р. Південний Буг була близькою та дещо вищою за норму (90-140 % норми червня), на решті водозбору – нижчою за норму (40-70 % норми червня).

Упродовж червня на Південному Бузі та його притоках спостерігались добові коливання рівнів води в межах 2-10 см за добу, а на окремих зарегульованих ділянках – до 44 см за добу, без негативних наслідків. На окремих ділянках Південного Бугу та його приток відмічалося поступове заростання русел водною рослинністю, яке станом на кінець місяця становило 10-40 % ширини русел, на р. Синюха – 90 %.

Водність р. Південний Буг та його приток у червні була нижчою та значно нижчою за місячні норми та становила 24-63 % місячної норми, р. Інгул (пост Кропивницький) – 187 % норми.

Середні місячні витрати води у травні дорівнювали: р. Південний Буг біля Підгір’я (приплив до Первомайської ГЕС) 17 м3/с (43 % норми), біля Первомайська (приплив до Олександрівської ГЕС) – 17 м3/с (34 % норми).

Суббасейн Нижнього Дунаю (Дунай у межах України). На українській ділянці Дунаю протягом червня тривало формування паводкової хвилі, що розпочалась в останні дні травня; максимуми пройшли в кінці червня висотою по постах: Рені 1,4 м, Ізмаїл 0,9 м, Кілія, Вилкове 0,2-0,4 м.

Максимальні, середні та мінімальні рівні води на українській ділянці Дунаю у червні становили відповідно (у см над нулем поста): Рені 311, 254, 203, Ізмаїл 220, 180, 145, Кілія 130, 110, 92, , Вилкове 120, 112, 105, що нижче за середні багаторічні значення на 24-43 см.

Середньомісячні витрати води у червні порівняно з травнем збільшились на 18-19 % і дорівнювали (у м3/с): Рені 6790, Ізмаїл 3380, Вилкове 2740, що відповідає 77-86 % норми.

Річки західних областей. Середня за червень водність річок становила (у відсотках норми): Західний Буг 89, Дністер 33-38, Прут 29, Сірет 20, Тиса, Латориця 48-65, Уж 131.

Суббасейн р.Тиса. Протягом червня у суббасейні Тиси випадали короткочасні дощі, сильні дощі, локальні зливи, грози, переважно з дуже нерівномірним розподілом по території. Загальна кількість опадів дорівнювала 98-153 мм (98-142 % норми червня), у верхів’ї річки Уж - 198-233 мм (254-265 % норми).

10-11 червня, внаслідок  випадіння  локальних надзвичайних дощів, у верхів’ї  р. Уж сформувалась паводкова хвиля висотою 1,6-2,8 м, у межах русла. У верхівʼях р. Уж відмічалось сходження селевих потоків. За даними ДСНС, 10 червня, внаслідок інтенсивних опадів в Ужгородському районі відбувалось затоплення 38 дворогосподарств ряду населених пунктів, спостерігалось сходження селевого потоку на автодорогу Н-13 Львів-Самбір-Ужгород в с. Малий Березний (Великоберезнянський район).

На решті річок суббасейну Тиси упродовж червня спостерігались здебільшого незначні коливання рівнів води, під час проходження сильних злив спостерігались короткотермінові підвищення рівнів води на 0,1-0,4 м, в межах русел річок та без негативних наслідків.

Дністер, Прут, Сірет. Червень у басейнах Дністра, Прута та Сірета відмічався теплим – середньомісячна температура повітря на 1,8-2,6 оС перевищувала місячну норму. Опади випадали нерівномірно по території та в часі. В середньому по басейнах їх кількість становила 36-84 % місячної норми, лише у верхів’ї Дністра та в басейні його головної притоки р. Стрий спостерігалась достатня їх кількість – 114-136 % місячної норми.

На річках сформувалось декілька невисоких швидкоплинних паводків з загальною амплітудою підйомів рівнів води, що не перевищувала 1,0 м над передпаводковими рівнями, без негативних наслідків. Проте, це не мало суттєвого впливу на водність річок та приплив до Дністровського водосховища. Максимальний середньодобовий приплив до Дністер ГЕС спостерігався 17 червня величиною 243 м3/с (96 % забезпеченості).

Приплив води до водосховища відмічався в межах 95-243 м3/с, скиди в цей період становили 90-129 м3/с. Середній за червень приплив до Дністер ГЕС становив 130 м3/с (40 % місячної норми та 82 % забезпеченості).

Протягом червня відмітка рівня води у верхньому б'єфі Дністровського водосховища зберігалась в межах 114,24-114,60 м БС і станом на 8 год 30 червня становила 114,55 м БС (1 червня – 114,43 м БС), вільна ємкість – 0,777 км3.

При використанні інформації та даних Українського гідрометцентру посилання обов'язкове.