Оцінка водності основних річок України за листопад 2023 р.

Український Гідрометцентр виконав оперативну оцінку водності основних річок України за листопад 2023 р. у створах діючих гідрологічних постів з метою оцінювання настання (ймовірності настання) маловоддя (гідрологічної посухи) на річках, гідрологічний режим яких впливає на роботу водозалежних секторів економіки та водозабезпечення населення України.

Середні за листопад витрати води оцінені, у відповідності до Положення про порядок оцінки та інформування про маловоддя (гідрологічну посуху) на водних об’єктах суші України, що визначає основні та допоміжні критерії для оцінки настання (загрози настання) маловоддя.

Впродовж листопада на всіх річках країни, внаслідок опадів, спостерігалося підвищення рівнів води зі збільшенням їх водності.

Значно більшою за норму (164-250 % норми) водність спостерігалася на р. Інгулець біля м. Кривий Ріг (суббасейн Нижнього Дніпра), що обумовлено збільшенням скидів із Карачунівського водосховища; на р.Сейм (притока Десни), на р.Стрий (басейн р.Дністер), р.Тиса, на рр. Латориця, Уж (суббасейн р.Тиса), р.Інгул (пост Кропивницький).

Більшою за норму (128-143 % норми) водність спостерігалася на Верхньому Дніпрі (пост Неданчичі), р. Десна (пост Розльоти), по боковому припливу до Кам’янського водосховища, на р.Псел (суббасейн Середнього Дніпра), на Дністрі (пост Галич), р.Західний Буг (пост Кам’янка Бузька).

В межах норми (80-120 % норми) водність спостерігалась на пригирловій ділянці Прип’яті, її притоці р. Стир, на р.Десна (пост Чернігів), по припливу до Київського водосховища, по боковому припливу до Дніпровського водосховища, на р. Ворскла (суббасейн Середнього Дніпра), р.Сіверський Донець, на Дністрі (пост Заліщики), по припливу води до Дністровського водосховища, р. Прут (пост Чернівці) та на українській ділянці р. Дунай.

Нижчою за норму (50-79 % норми) водність спостерігалась у верхів’ї Прип’яті та її притоках рр. Стохід, Горинь, р.Десна (пост Літки), рр. Оріль, Самара (суббасейн Нижнього Дніпра), р.Синюха (притока р.Південний Буг).

Значно нижчою за норму (30-49 % норми) водність спостерігалась на притоці Прип’яті р. Случ, по боковому припливу води до Кременчуцького водосховища, на р. Тетерів (суббасейн Середнього Дніпра), на р.Південний Буг у створах гідрологічних постів Тростянчик та Підгір’я.

Близькою до критерію маловоддя (21-29 % норми) спостерігалась на притоці Прип’яті р. Уборть та на р.Південний Буг у створі гідрологічного поста Олександрівка.

Маловоддя утримувалось на рр. Рось та Сула (суббасейн Середнього Дніпра), де середньомісячні витрати води за листопад становили 16-19 % місячної норми.

Складна гідрологічна ситуація утримувалась на річках Уборть – пост Рудня-Іванівська та Тетерів – пост Житомир, де середньомісячні витрати води за  листопад відмічались близькими до значень екологічних витрат води і становили 107-111 % їх величини.

При використанні інформації та даних Українського гідрометцентру посилання обов'язкове. 

 

Версія для друку Опубліковано: 02 Жовтня 2023