Діяльність ВМО у питаннях змін клімату


Клімат – це природний ресурс, життєво важливий для нашого добробуту, здоров’я та процвітання. Інформація, яка збирається, керується та аналізується Національними метеорологічними та гідрологічними службами (НМГС) , координується ВМО у співробітництві з іншими регіональними, міжнародними організаціями та програмами, допомогає особам, які приймають рішення, та користувачам планувати та адаптувати свою діяльність та проекти з урахуванням кліматичних умов, які прогнозуються.

Клімат впливає на умови існування  та саме життя людей повсюди. Глобальне потепління є загрозою для суспільства в різних аспектах. Більш інтенсивні та тривалі посухи зумовлюють безпосередню загрозу для мільйонів людей. Ще для мільйонів це відбивається на зменшенні врожаю сільськогосподарських культур та рибного промислу. Хвилі тепла, особливо в умовах великих міст, нещодавно призвели до загибелі тисяч людей, у більшості похилого віку та слабких фізично. Економіка багатьох країн, особливо невеликих острівних держав, залежить від туризму та саме вони особливо залежать від підйому рівня моря, ерозії прибережних зон, вторгнення соленої води, недостачі прісної води та погіршення стану природного середовища. Все це відбувається внаслідок загрозливого впливу зміни клімату та призводить до зменшення  потоку туристів. Взимку 2006-2007рр. багато основних курортів у Європейських Альпах постраждали від зниження фінансових надходжень, яке було обумовлено зменшенням потоку туристів через відсутність снігу підчас теплої зими.

Клімат також надає можливості для використання поновлюваних та не забруднюючих навколишнє середовище джерел енергії: сонячної та вітрової енергії. Розуміння кліматичної системи може допомогти фермерам, рибакам та лісоводам  збільшити врожай, улов та запаси готової продукції. ВМО підтримує регіональні форуми, де обговорюються орієнтовні прогнози клімату, які збирають разом з кліматологами, для прийняття  єдиної думки про сезонні кліматичні прогнози та, окрім того, об’єднують різноманітні групи користувачів в області попередження  небезпечності стихійних лих, охорони здоров’я, сільського господарства, лісового господарства та риболовлі, туризму та енергетики для обговорення потенційного впливу змін клімату. Існує багато глобальних кліматичних прогнозів, і найбільш  успішними з них  є ті, що підчас розробки прогнозу враховують прогнози Єль-Ніньо.

ВМО координує діяльність, яка направлена на задоволення потреб у кліматичній інформації, такої як моніторинг клімату, керування кліматичними даними, виявлення змін клімату, сезонні – міжрічні прогнози клімату та оцінки впливу змін клімату.

У рамках Всесвітньої кліматичної програми (ВКП)  Всесвітня програма кліматичних застосувань та обслуговування (ВПКЗО)  сприяє ефективному використанню знань та інформації про клімат на благо суспільства та для надання кліматичного обслуговування, у тому числі для прогнозування значних коливань клімату як природного, так і антропогенного характеру.

У рамках проекту по обслуговуванню кліматичною інформацією та прогнозами (КЛІПС) розглядаються питання пов’язані з проведенням кліматичного обслуговування по всьому світу. Проект виконується з метою використання сучасних баз даних, підвищення рівня знань про клімат та можливостей попередження для зменшення негативного впливу мінливості клімату та поліпшення діяльності по плануванню на основі розвитку потенціалу науки про клімат.

Моніторинг клімату є життєво важливим для подальшого поглиблення нашого розуміння складності кліматичної системи та  можливості  прогнозування її змін. Дані та пов’язана з ними кліматична інформація, яка збирається та розповсюджується серед користувачів, забезпечують інформованість всіх зацікавлених сторін про стан клімату та навколишнього середовища.  Програми спостережень, такі як Глобальна система спостережень за кліматом (ГССК) та Глобальна система спостережень за океаном (ГССО), відіграють важливу роль у поліпшенні збору даних, необхідних для підготовки кліматичних прогнозів та вивчення змін клімату.

За допомогою Всесвітньої програми дослідження клімату (ВПДК) ВМО разом із своїми партнерами сприяє дослідженням клімату для фундаментального наукового розуміння фізичної системи та процесів, необхідного для визначення ступеню можливості прогнозування клімату та впливу на нього людської діяльності. Затверджена у 1988 році Міжурядова група експертів із змін клімату (МГЕЗК)  підтримується ВМО та проводить оцінку науково-технічної та соціально-економічної інформації, яка відноситься до питань розуміння риску змін клімату, що зумовлені антропогенним фактором, його потенційного впливу та варіантів адаптації до клімату та пом’якшення його наслідків. ВМО щорічно готує заяву про стан клімату на планеті.

Діяльність по врятуванню та збереженню даних  допомогає національним гідрометслужбам, особливо у країнах, які розвиваються, отримати доступ до історичних даних.

Версія для друку Опубліковано: 07 Вересня 2022