Гідрометеорологічні умови, що склались в басейнах річок України станом на 20 лютого та очікувані характеристики

весняного водопілля 2023 р.

Упродовж осінньо-зимового періоду 2022-2023 рр. склались несприятливі гідрометеорологічні умови для формування весняного водопілля у 2023 р. на більшості річок України: нестійкий температурний режим взимку, малоактивне та нерівномірне снігонакопичення, незначні снігозапаси, добра зволоженість метрового шару ґрунту (порівняно з осіннім періодом) та неглибоке промерзання ґрунту.

 Настання відлиги у грудні-на початку січня призвело до танення незначного снігового покриву практично на всій території країни, що обумовило розвиток тало-дощових паводків на річках. Відновлення снігового покриву не призвело до накопичення достатніх його запасів води у ньому.

Осінній період 2022 року видався дощовим для більшої частини території України. Протягом вересня-листопада випало переважно 1,0-2,3 місячних норм опадів, що обумовило поступове збільшення водності  річок перед початком зимового періоду. На річках Карпатського регіону у вересні випало 2,5-3,0 місячних норм опадів, що обумовило формування кількох хвиль дощових паводків. Проте у жовтні та листопаді в межах водозборів річок Карпат опадів спостерігалось значно менше – 40-70 % місячних норм, що сприяло поступовому зменшенню водності річок.

Зимовий період 2022-2023 розпочався на більшій частині країни у другій половині листопада 2022 р. (близько та дещо раніше за середні багаторічні строки) і характеризувався нестабільним температурним режимом та малоактивним снігонакопиченням. У західній та південній частинах України стійкого переходу через 0 ℃ в бік від’ємних значень не спостерігалось.

На початку січня спостерігалась надзвичайно тепла погода для цього періоду (середньодобова температура повітря була на більшій частині країни в межах 5-10 ℃), яка 5-6 січня змінилась різким короткочасним заходом холодного повітря. Опади розподілялись нерівномірно по території та у часі – здебільшого переважав їх дефіцит, лише на верхніх ділянках водозборів В.Дніпра, Сожу, Десни (за межами країни), Прип’яті та її лівобережних приток опадів випало близько та більше норми.

Гідрометеорологічні умови (чергування снігонакопичення і відлиг в зимовий період, достатня кількість опадів переважно у вигляді дощів та мокрого снігу), що склались в другій половині грудня 2022 р. та впродовж січня 2023 р. обумовили формування та розвиток тало-дощових паводків на річках суббасейнів В.Дніпра, Прип’яті, Десни, Середнього Дніпра, Західного Бугу, на українській ділянці Дунаю та річках Карпатського регіону. Вихід води на заплаву відмічався на В.Дніпрі та на окремих річках суббасейнів Прип’яті, Десни та Західного Бугу.

У першій декаді лютого спостерігалась морозна погода та опади у вигляді снігу, що обумовили відновлення незначного снігового покриву на рівнинній території країни (крім півдня та сходу), збільшення його в Карпатському регіоні та появу, посилення льодових явищ на більшості річках та водосховищах країни. Починаючи з другої декади лютого відбувалось поступове підвищення температур повітря і станом на 20 лютого середньодобові температури по всій території країни (крім північного сходу країни та високогір’я Карпат) були вище 0 ℃, опади випадали у вигляді мокрого снігу та дощу. Сумарна кількість опадів за дві декади лютого по всій території країни є меншою за місячну норму, лише в західних областях країни – близькою та вищою за неї.

Гідрометеорологічні умови зимового періоду 2022-2023 рр. – нестійкий режим погоди зимового періоду (чередування холодних періодів та відлиг), малоактивне та нерівномірне залягання снігового покриву і як наслідок незначні снігозапаси в межах водозборів річок та незначне промерзання ґрунту не дають підстав для очікування високого весняного водопілля (крім В.Дніпра).

 Станом на 20 лютого, враховуючи підвищену водність річок на кінець січня (внаслідок розвитку тало-дощових паводків в перші місяці зими з поступовим збільшенням водності упродовж усього зимового періоду) та добре зволожений ґрунт (у порівняні з осінніми значеннями) формування весняного водопілля 2023 р. відбуватиметься фоні підвищеної водності річок та при умові нормального розвитку весняних процесів очікується за максимумами у порівняні з середніми багаторічними значеннями:
- вищим за норму - на ділянці Верхнього Дніпра Неданчичі-Дніпровське та у нижній течії Прип’яті (в межах України);
- близьким до норми - на українській ділянці р.Дунай;
- нижчим за норму – на Дніпрі біля Києва, на Десні та її притоках, лівобережних притоках Середнього Дніпра, на річках суббасейну Сіверського Дінця у Харківській та Луганській областях, річках суббасейнів Тиси, Прута і Сірету.
За умови розвитку водопілля за інтенсивним характером в нижніх течіях Боржави та Латориці (річки суббасейну Тиси) максимальні витрати можуть бути близькими до середніх багаторічних значень.

На решті річок країни весняне водопілля 2023 р. буде невираженим, оскільки відсутній основний чинник водопілля – сніговий покрив, коливання рівнів води можливі лише за рахунок випадіння опадів та льодових процесів.

Головним чином розвиток весняного водопілля 2023 р. буде визначатись подальшими гідрометеорологічними умовами другої половини лютого та весняного періоду.  У разі інтенсивного розвитку метеорологічних процесів та достатньої  кількості опадів, переважно у рідкому стані, слід орієнтуватися на верхню межу прогнозної величини.

В разі різких змін гідрометеорологічної ситуації та по мірі розвитку весняного водопілля прогнози будуть уточнюватися в короткостроковому порядку, про хід водопілля УкрГМЦ інформуватиме попередженнями та оперативними інформаціями.

 

При використанні інформації та даних Українського гідрометцентру посилання обов'язкове.

 

Версія для друку Опубліковано: 23 Лютого 2023