Очікувані характеристики весняного водопілля на водних об'єктах басейну Дніпра у 2024 р.

Гідрологічна ситуація: станом на 8 березня: до середини лютого пройшли максимуми водопілля на річках суббасейну Прип’яті та впродовж 17-29 лютого на середніх і нижніх ділянках її приток (рр. Стир, Горинь, Случ) висотою 0,3-1,0 м, що супроводжувалося тривалим і масовим затопленням заплавних територій у Волинській, Рівненській, Львівській обл. Максимальні рівні водопілля за висотою були на 0,1-0,8 м вищими за середні багаторічні максимуми на верхніх ділянках Прип’яті та правобережної частини її водозбору до впадіння до р.Стир (Волинська, Львівська, Рівненська обл.) та на нижніх ділянках р. Уборть (Житомирська обл.), а на р. Горинь та її притоках, у верхів’ї р.Уборть на 0,6-2,0 м нижчими за них (Рівненська, Житомирська обл.).
6-7 березня сформувалися піки водопілля на Прип’яті (зона ЧАЕС ) висотою 0,5-0,8 м, що на 0,1 м вище середніх багаторічних рівнів водопілля, із затопленням заплави біля Чорнобиля (Київська обл.).
15-20 лютого пройшли піки невисокого водопілля на малих річках Десни та 29 лютого на р.Снов висотою 0,4-1,1 м, що на 0,4-0,9 м нижче середніх за багаторіччя максимумів, а на р.Снов на 7 см вище норми.
На основних річках водозбору (в межах країни) з початку водопілля водність збільшилася на Дніпрі (Неданчичі)  в 1,2 рази, Прип’ять (зона ЧАЕС) 2,6 рази; витрата Десни у створі поста Літки - в 1,4 рази.
На ділянці Верхнього Дніпра вище Київського водосховища (ймовірно і за межами країни) спостерігалось затоплення заплавних територій шаром води 0,7-1,4 м водами Сожу (за даними ДСНС) та Дніпра у Чернігівському районі Чернігівської області, меншої інтенсивності затоплення прирічкових понижених територій спостерігається на ділянках Десни (0,2-0,8 м).

Поточні рівні води: на пригирловій ділянці Прип’яті (зона ЧАЕС), Верхньому Дніпрі (Неданчичі-Дніпровське), близькі та на 0,2-0,3 м нижчі за середні багаторічні максимуми водопілля, на Дніпрі біля Києва, Десні, Сеймі на 0,2-1,7 м нижчі за них.
Станом на 8 березня за даними спостережень у створах гідропостів перевищення відміток заплави відмічається на Верхньому Дніпрі, Дніпрі в межах Києва, Прип'яті у Київській області, Десні у створах постів Новгород-Сіверський, Морівськ, Макошине та на її притоці р.Снов триває затоплення заплав, оточення окремих сіл водою, порушення транспортного сполучення з рядом прирічкових сіл водами річок Сож (за даними ДСНС), Дніпро, Десна та Снов у Новгород-Сіверському, Корюківському, Ніжинському, Чернігівському районах Чернігівської області та Шосткинському районі Сумської області. Зберігається затоплення сільськогосподарських угідь та господарських споруд прирiчкових населених пунктів водами річок Прип'ять та Стохiд у Волинській області.
Формування максимальних рівнів/витрат водопілля на В.Дніпрі, Десні та Сеймі відбуватиметься за рахунок тало-дощового стоку, на пригирловій ділянці Прип’яті з переважно дощовою складовою.

Можливі негативні наслідки під час проходження водопілля
  • Розвиток водопілля супроводжуватиметься виходом та затопленням заплави В.Дніпра, Прип’яті, на ділянці Десни Новгород-Сіверський – Морівськ та Сеймі біля Мутина.
  • Очікується обтоплення водами Дніпра та Сожу ряду населених пунктів, відрізання їх від основних шляхів сполучень, затоплення окремих ділянок доріг місцевого значення та часткове затоплення територій, присадибних ділянок і об’єктів населених пунктів та можливе досягнення відміток затоплення присадибних ділянок смт Радуль та ряду сіл, розташованих на заплавах Дніпра і Сожу у Чернігівський районі Чернігівській області; водами Десни порушення транспортного сполучення з прирічковими селами (відрізання від основних шляхів сполучень), переливу ряду доріг місцевого значення з селами та з районними центрами (м.Новгород-Сіверський, м.Ніжин), обтоплення сіл, затоплення присадибних ділянок ряду прирічкових сіл вздовж річки у Новгород-Сіверському, Корюківському, Ніжинському, Чернігівському районах, затоплення територій міського пляжу і садово-дачної забудови, доріг на заплаві біля м.Чернігів (район Кордівка) у Чернігівському районі Чернігівської області; водами Сейму початкове затоплення прирічкових ділянок сіл, городів та вулиць у с.Мутин Конотопського району Сумської області.
  • Існує ймовірність початкового затоплення житлових будинків водами Дніпра і Сожу у ряді прирічкових сіл Чернігівського району та водами Десни окремих будинків у м.Новгород-Сіверський і у окремих селах Новгород-Сіверського, Корюківського районів Чернігівської області.
  • На Прип’яті в зоні ЧАЕС при можливому відновленні підйомів очікується вихід води на  заплаву та затоплення водами Прип'яті заплави р. Уж від гирла до с. Залісся.
  • Пропуск максимальних витрат води через водосховища дніпровського каскаду не матиме негативного впливу на гідротехнічні споруди, мостові переходи, об’єкти господарювання та інфраструктури. Але під час пропуску максимумів водопілля через каскад є ймовірність часткового затоплення заплавних територій, в т.ч. понижених ділянок прирічкових населених пунктів у верхів'ї Кременчуцького водосховища (Черкаська обл.) та на пригирлових ділянках річок, що впадають безпосередньо у водосховища (в разі підпору води).
  • На Дніпрі у Києві при пропуску водопілля через Київське і Канівське водосховища (без урахування регулювання стоку ГЕС) відсутня загроза (за даними попередніх років) негативних наслідків для територій житлової забудови, споруд і госпоб'єктів міста (окрім району приватної забудови у Корчуватому по вул. Корчуватська набережна, де можливі часткові затоплення присадибних ділянок приватної забудови). В разі формування максимуму за верхнім значенням прогнозу та підпору від Канівського водосховища не виключено: перелив води через переливні ділянки лівобережної дамби Бортничі-Вишеньки, затоплення її понижених частин та ускладнення (до припинення) проїзду по ній транспорту; можливі часткові затоплення територій садово-дачної забудови (на ділянках, прилеглих до русла Дніпра та його заток, проток) на дачних масивах Воскресенські Сади, Русанівські Сади (окремі ділянки у межах неодамбованої території), Осокорки – Позняки, Бортничі, Вишеньки (затоплення прируслової зони та окремих крайніх садових ділянок, не захищених підпірними стінками).

У разі різких змін гідрометеорологічної ситуації та по мірі розвитку весняного водопілля консультації будуть уточнюватися в короткостроковому порядку, про хід водопілля УкрГМЦ інформуватиме попередженнями та оперативними інформаціями.

 

 

Очікувані найвищі рівні води весняного водопілля на річках України у 2024 році 

Гідрометеорологічні умови зимового періоду 2023-2024 рр. як і останні роки були несприятливі для вираженого весняного водопілля на річках країни, проте враховуючи підвищену поточну водність річок та добре зволожений ґрунт (у порівняні з осінніми значеннями) формування весняного водопілля 2024 р. відбуватиметься на фоні підвищеної водності річок та при умовах нормального розвитку весняних процесів очікується за максимумами у порівняні з середніми багаторічними значеннями:

  • вищим за норму - на Верхньому Дніпрі, у пониззі Прип’яті, на Десні вище Чернігова, біля с.Морівськ та її притоках рр. Снов, Сейм;
  • близьким до норми - на Дніпрі біля Києва та на українській ділянці Дунаю;
  • нижчим за норму – на пригирловій ділянці Десни, на притоках Середнього Дніпра та річках суббасейну Тиси.

На решті річок країни весняне водопілля 2024 р. буде невираженим, оскільки відсутній основний чинник водопілля – сніговий покрив. Головним чином розвиток весняного водопілля 2024 р. буде визначатись подальшими гідрометеорологічними умовами другої половини лютого та протягом весняного періоду.

Проходження водопілля може супроводжуватися виходом води на заплаву та утримання води на ній, що є природним процесом. На окремих ділянках спостерігатиметься досягнення та перевищення відміток небезпечних гідрологічних явищ.

Рекомендуємо звертати увагу відповідних органів на необхідність перевірки стану малих водосховищ і гідротехнічних споруд на них, зливової каналізації, стану русел малих водотоків у населених пунктах, на необхідність розчистки русел річок тощо.

У разі різких змін гідрометеорологічної ситуації та по мірі розвитку весняного водопілля консультації будуть уточнюватися в короткостроковому порядку, про хід водопілля УкрГМЦ інформуватиме попередженнями та оперативними інформаціями.

При використанні інформації та даних Українського гідрометцентру посилання обов'язкове. 

 

 

Версія для друку Опубліковано: 11 Березня 2024