Агрометеорологічні умови червня 2025 року

У червні спостерігалася нестійка за температурним режимом з нерівномірним розподілом опадів погода. В окремі періоди середні добові температури повітря були як вищими за норму, так і нижчими за неї. Внаслідок таких коливань середня місячна температура повітря виявилася близькою до норми. Нерівномірні дощі спостерігалися майже на всій території країни. В окремих районах південних та Вінницької областей упродовж місяця було майже або  зовсім сухо.

У різних регіонах, з переміщенням атмосферних фронтів через територію України, спостерігалися значна кількість небезпечних явищ: шквали, грози та град. В районах сильних злив відмічалися механічні пошкодження рослин, локальне полягання, змивання та замулювання посівів, в районах випадіння граду, зокрема в Дніпропетровській області, зафіксовано знищення посівів різних с.-г. культур.

У центральних, східних, північно-східних, місцями у північних областях на багатьох площах під ранніми зерновими культурами запаси продуктивної вологи були майже вичерпані або досягли критичних показників. Проте урожай раннього зерна вже сформований і дефіцит вологи на його рівні позначиться мінімально.

Упродовж місяця відбувалося значне зменшення запасів продуктивної вологи під пізніми с.-г. культурами, зокрема кукурудзою, соняшником, соєю. Так на багатьох площах Одеської, Дніпропетровської, Харківської, Київської, Полтавської областей їх рівень був удвічі-тричі менше середніх багаторічних показників.  На полях із такими вологозапасами стан посівів пізніх культур, зокрема соняшника, кукурудзи, сої дещо погіршився, відмічалося денне в’янення рослин, пожовтіння та скручування листків нижнього ярусу. На полях, де запаси вологи наближалися до середніх багаторічних показників, через переважання помірного температурного фону значного погіршення стану посівів не відбувалося.

Найбільш складні умови спостерігалися у південних областях, найбільше у Херсонській, невеликі опади у третій декаді, які відмічалися на фоні жорсткої ґрунтової засухи, не пом’якшили ситуацію. Помірні та сильні вітри, які відмічались упродовж місяця, і надалі висушували верхні шари ґрунту, спостерігалися суховії.  Засуха досягла критерію «сильної».

У західних областях переважали сприятливі умови для розвитку всіх сільськогосподарських культур.

Накопичення ефективного тепла у червні відбувалося повільно, що дещо стримувало ріст і розвиток усіх сільськогосподарських культур.

Станом на 30 червня у південних, східних та центральних областях зерно озимих культур досягло воскової або повної стиглості, на більшості площ західних та північних областей ще тривала молочна стиглість зерна.

 

При використанні та копіюванні інформації Українського гідрометерологічного центру посилання обов’язкове.

Версія для друку Опубліковано: 03 Липня 2025