Агрометеорологічні  умови вересня 2022

 

Упродовж вересня в Україні переважала прохолодніша звичайної погода із достатньою, в окремих районах надмірною, кількістю опадів. Середня місячна температура повітря виявилася  на 1,1-2,4 °С нижчою від норми  і становила від плюс 11,3 °С на півночі до плюс 17,5 °С на півдні країни.  Середня обласна місячна кількість опадів у більшості областей склала 128-198 % норми (55-99 мм), в Одеській, Херсонській та Запорізькій областях – близько до норми (34-41 мм). У Житомирській, Рівненській, Львівській, Тернопільській, Івано-Франківській та Закарпатській областях кількість опадів у вересні становила від 201 до 233 % норми   (115-175 мм).

Агрометеорологічні умови як по території, так і у часі складалися неоднорідні. Так у першій декаді місяця через ґрунтову засуху  на більшій частині території країни вони були  несприятливі для сівби та вже посіяних озимих культур. У другій та третій декадах вересня з випадінням значних дощів відбулося припинення ґрунтової засухи, значно покращилося зволоження усіх шарів ґрунту.  На багатьох площах північних, західних та центральних областей спостерігалося нехарактерне для останніх років перезволоження ґрунту.

Внаслідок наявності достатньої вологи у ґрунті  покращилися умови для проростання зерна та формування сходів озимини на вже засіяних площах. Лише на окремих, невеликих площах південних та центральних областей вологозабезпечення  верхніх шарів ґрунту оцінювалося як задовільне, місцями – незадовільне.   

Одночасно, у багатьох районах західних, північних, Черкаської, Вінницької та Харківської областей відмічалося перезволоження верхніх шарів ґрунту (в орному шарі ґрунту містилося понад 50 мм продуктивної вологи). Добовий максимум опадів в цих районах становив від 30 до 62 мм за один дощ (1-5 декадні норми). Такі погодні умови були малосприятливими для дозрівання та збирання пізніх сільськогосподарських культур, дефіцит сонячного сяйва та хмарна погода не сприяли накопиченню цукрів у коренях буряків, холодна, дощова погода  призвела до розвитку грибкових захворювань, зниженню якості та можливо до зменшення урожаю сої, соняшника та кукурудзи.

Заморозки, які спостерігалися упродовж 1-7 днів, на поверхні ґрунту та висоті 2 см, місцями  у повітрі у першій декаді вересня  пошкодили городину та ягоди у приватних господарствах, однак не мали негативного впливу на ще не зібраний урожай пізніх с.-г. культур.

 

При використанні та копіюванні інформації Українського гідрометерологічного центру посилання обов’язкове.

Версія для друку Опубліковано: 29 Серпня 2022