Агрометеорологічні умови жовтня 2023 року

У жовтні в Україні переважала дуже тепла погода. Середні добові температури повітря у найтепліші дні були на 9-14 °С вищими за норму. Внаслідок переважання аномально теплої погоди на переважній частині території країни переходу середньодобової температури повітря через межу +10 °С у бік зниження не відбулося, за винятком крайніх північних районів Житомирської, Чернігівської, Сумської та Харківської областей, де в середньому рівень температури був дещо нижчим +10 °С. За середніми багаторічними показниками такий перехід відбувається у першій декаді жовтня.

За рахунок ефективних дощів у другій половині жовтня відбулося кардинальне поповнення запасів продуктивної вологи у ґрунті на більшості площ до достатнього або оптимального. На посівах озимини активізувалися ростові процеси внаслідок достатнього вологозабезпечення та оптимального для цього виду культур теплозабезпечення. За візуальним визначенням у кінці місяця стан верхнього шару ґрунту оцінювався як добре або сильно зволожений, середня температура ґрунту на глибині 10 см була оптимальною для утворення сходів та періоду сходи – кущіння. Створювалися сприятливі умови для досить інтенсивного накопичення рослинної маси та укорінення рослин.

Станом на кінець жовтня за спостереженнями агрометеорологів на посівах другої половини вересня відбулося утворення вузлових коренів,  розпочалося кущіння. На пізніших посівах тривало листоутворення. Стан посівів оцінювався як переважно задовільний та добрий.

Проте, незважаючи на повернення тепла, фазовий розвиток озимих культур у більшості областей відбувався на 1,5-3 тижні пізніше середніх багаторічних строків внаслідок попередньої засухи. Основною фазою розвитку озимих культур було утворення сходів, на пізніх посівах – проростання зерна, лише місцями відмічався 3-й листок та кущіння.

У південних областях, де панувала аномально тепла для жовтня та суха погода, через тривалу засуху агрометеорологічні умови, як в попередній період, були вкрай несприятливі для завершення посівної компанії та початкового росту озимих культур. Найгірша ситуація спостерігалася в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, де період без ефективних дощів тривав понад 2 місяці, у більшості районів останні ефективні дощі спостерігалися ще у першій декаді серпня, а схожі умови - восени 2019 року.

При використанні та копіюванні інформації Українського гідрометерологічного центру посилання обов’язкове.

Версія для друку Опубліковано: 29 Серпня 2022